EN

Ta dala mamka, ta dala dcérku

Slovenská svadba vo zvykoch a obyčajoch

Vojtech Majling


Nenechajte slovenské ľudové svadobné zvyky zaniknúť!
Táto unikátna publikácia je určená všetkým milovníkom slovenských ľudových tradícií, pre ktorých v nej autor zhromaždil a zdokumentoval svadobné prvky ľudovej kultúry z viac ako 100 slovenských dedín a dediniek. Vďaka tejto knihe sa môžete zoznámiť so slovenskými zvykmi v priebehu celých svadobných príprav: zahrnuje nielen predsvadobné tradície, ale aj zvyklosti samotného svadobného dňa a posvadobné obdobie.

Informácie

Jazyk slovenčina
Počet strán 208
EAN 9788025122051
Dátum vydania 21.5.2009
Vek od 15
Formát 217x301 mm
Vydavateľstvo CPRESS
Hmotnosť 1,14
Typ kniha
Väzba viazaná s laminovaným poťahom

Táto unikátna publikácia je určená všetkým milovníkom slovenských ľudových tradícií, pre ktorých v nej autor zhromaždil a zdokumentoval svadobné prvky ľudovej kultúry z viac ako 100 slovenských dedín a dediniek.

Vďaka tejto knihe sa môžete zoznámiť so slovenskými svadobnými zvykmi a obyčajami v priebehu celých svadobných príprav. V predsvadobnom období sa dozviete viac o tradičnom konaní ohlášok, pozývaní na svadbu a lúčení so slobodou. V hlavnej časti venovanej svadobnému dni sa dočítate o znakoch svadobného sprievodu, o priebehu samotného obradu, o podobe svadobnej hostiny a ďalších zvyklostiach. Posvadobné tradície zahrnujú obradné skladanie venca, čepčenie, očistu, krájanie svadobného koláča a nepreberné množstvo ďalších tradícií a obyčají.

Kniha obsahuje:

- viac ako 250 unikátnych farebných svadobných fotografií viac ako 150 prepisov pôvodných ľudových zvykoslovných textov

- viac ako 50 ľudových svadobných zvykov, obyčají a obradov, ktoré autor zhromaždil počas 45 rokov v 106 slovenských dedinách

Vojtech Majling (*1938 v Harmanci)

Banskobystrický fotograf, zberateľ a propagátor slovenských ľudových zvykov a remesiel. Svoju púť po Slovensku s fotoaparátom, magnetofónom a poznámkovými blokmi začal roku 1965, keď sa stal dokumentátorom rozhlasovej relácie „Klenotnica ľudovej hudby“, ktorej autorom bol Dr. Ondrej Demo. Odvtedy navštívil viac ako sto slovenských dedín a osád, kde sa venoval svojej vášni: fotodokumentácii ľudových zvykov, obradov, remesiel, ľudí, muzikantov a spevákov. Jeho fotografie sú nielen oslavou ducha a srdca jednoduchého človeka, ale predovšetkým unikátnym národopisným dokumentom.

Uživateľská recenzia

Žiadne užívateľské hodnotenia nie sú dostupné.

Vaše hodnotenie

Používateľskú recenziu môžu vkladať len registrovaní užívatelia

 Prihlásiť
NAPÍŠTE NÁM