Téma ochrany planéty nebola nikdy aktuálnejšia ako teraz. Teším sa, že vychádza čoraz viac kníh s touto tematikou, a to aj pre detského čitateľa. Už som vám predstavila Zberný dvor od Braňa Jobusa. Nedávno vyšla v slovenskom vydaní kniha Chráňme našu planétu od Jess Frenchovej.
Autorka Jess Frenchová je povolaním veterinárka. Aj to je jeden z dôvodov, prečo si uvedomuje, aký negatívny dopad má od...
Téma ochrany planéty nebola nikdy aktuálnejšia ako teraz. Teším sa, že vychádza čoraz viac kníh s touto tematikou, a to aj pre detského čitateľa. Už som vám predstavila Zberný dvor od Braňa Jobusa. Nedávno vyšla v slovenskom vydaní kniha Chráňme našu planétu od Jess Frenchovej.
Autorka Jess Frenchová je povolaním veterinárka. Aj to je jeden z dôvodov, prečo si uvedomuje, aký negatívny dopad má odpad na prírodu a živé organizmy. Je dôležité, aby sme začali naše deti vychovávať k úcte k prírode a k zodpovednosti za našu jedinú planétu. Kniha Chráňme našu planétu nám k tomu môže pomôcť.
Deti aj dospelí sa v tejto knihe zoznámia so základnými pojmami, ale získajú aj množstvo informácií a dozvedia sa veľa zaujímavých čísel. Vedeli ste, že každý rok vyprodukujeme také množstvo odpadu, že keby sme ním naplnili kamióny, stáli by za sebou v kolóne, ktorá by 24-krát obtočila Zem? Ja si to neviem ani predstaviť a priznám sa, že som z toho čísla bola v šoku. Takýchto šokujúcich informácií je v knihe viac. Dúfam, že aj tieto informácie nám pomôžu otvoriť oči.
Kniha sa venuje aj znečisteniu. Hneď v niekoľkých druhoch – nielen pôdy, vzduchu či vody, ale aj znečisteniu hlukom či svetlom. Skúste si tipnúť, koľko percent ľudí na svete dýcha znečistený vzduch. Pre mňa ďalšie šokujúce číslo. Až 92% ľudí na celom svete.
Ďalej sa v knihe dočítate o pozemných zdrojoch, o atmosfére Zeme. Prečo je dôležité zabrániť odlesňovaniu a načo nám vlastne slúžia lesy? Dozviete sa aj ako ochrániť prírodu. Aby niektoré zvieratá neboli tesne pred vyhynutím. Deti spoznajú, čo je to obnoviteľná energia a aj to, ako by mohol vyzerať energeticky úsporný dom. Inšpirovať sa môžu aj rodičia.
Veľká časť knihy sa venuje odpadom. Najmä tomu z domácnosti. V knihe sa zoznámime s jeho cestou po vyhodení. Čo sa dostane na skládku a čo sa dá zrecyklovať? A čo všetko sa dostane do oceánov a ako tomu zabrániť?
Okrem toho, že sa tu malý čitateľ dozvie dosť prekvapivé a nepríjemné informácie, nájde tu aj množstvo inšpirácií ako životnému prostrediu postupne pomôcť. Vždy je dôležité začať od seba. Preto tu nájdeme rôzne tipy ako recyklovať alebo ako znížiť spotrebu odpadu. Kniha ukáže aj to, ako zabrániť plytvaniu jedlom či vodou. Zaujímavá bude pre deti aj dvojstránka s nápisom „Kam idú naše hovienka?“. Aj keď to môže znieť nechutne, aj toto patrí k ochrane prírody.
Na konci knihy nechýba výzva na zapojenia sa do zlepšenia ochrany planéty. Navyše tu nájdu deti aj niekoľko odkazov, kde sa o ochrane životného prostredia môžu dočítať viac. Oceňujem, že sú tu slovenské verzie stránok.
Kniha Chráňme našu planétu by si mala nájsť miesto v každej knižnici. Dokonca aj v školách. Je vhodná pre deti od 9 až 10 rokov. Je plná zaujímavých informácií, ilustrácií a fotiek a v neposlednom rade inšpirácií na zlepšenie nášho životného prostredia. Pevne verím, že sa dostane do rúk čo najviac deťom. Pretože práve ich správanie voči prírode bude dôležité pre našu budúcnosť.