16. júla 1969 sa prvýkrát dotkla noha človeka mesačného povrchu. Pri príležitosti päťdesiateho výročia vychádza množstvo kníh. Nielen pre dospelých, ale pre deti. Jednou z nich je kniha Atlas mesačných dobrodružstiev, ktoré napísal Pavel Gabzdyl.
Kniha nie je zaujímavá iba svojim obsahom, ale veľkú úlohu zohráva aj jej dizajn. Nachádza sa tu totiž šesť rozkladacích máp, vďaka ktorým bude kniha pr...
16. júla 1969 sa prvýkrát dotkla noha človeka mesačného povrchu. Pri príležitosti päťdesiateho výročia vychádza množstvo kníh. Nielen pre dospelých, ale pre deti. Jednou z nich je kniha Atlas mesačných dobrodružstiev, ktoré napísal Pavel Gabzdyl.
Kniha nie je zaujímavá iba svojim obsahom, ale veľkú úlohu zohráva aj jej dizajn. Nachádza sa tu totiž šesť rozkladacích máp, vďaka ktorým bude kniha pre deti zaujímavejšia a interaktívnejšia. Pozor však na menšie deti, tie by knihu mohli ľahko roztrhať. Odporúčam preto prezeranie knihy na zemi alebo na stole. Okrem máp sa v knihe nachádzajú aj drobné zošitky, kde nájdu deti veľa zaujímavostí navyše.
V úvode knihy sa dozvedia všetky potrebné informácie o Mesiaci. Či už je to vek Mesiaca, vzdialenosť od Zeme alebo jeho veľkosť či samotný vznik. Ďalej sa dočítajú o tom, aký vplyv mal mesiac na ľudí v minulosti a aké legendy a báje o ňom vznikli. Deti sa dozvedia aj to, čo je lunárny cyklus, koľko trvá a samozrejme aj to, aké sú fázy Mesiaca. Pre mňa bol celkom zaujímavý fakt, koľko trvá na Mesiaci deň (nie, naozaj som to doteraz nevedela).
Ďalšie stránky sa už venujú misiám Apollo. Ako sa Amerika pripravovala na let na Mesiac. Čo je to lunárny modul alebo ako funguje lunárne vozidlo? To všetko sa v knihe deti dočítajú. Navyše sa dozviete aj to, čo prenášalo špeciálne lietadlo s názvom Super Guppy. To čo, bude deti fascinovať je určite časť venovaná rakete Saturn V. Obzvlášť chlapci budú nadšení.
Ohľadom Misie Apollo 11 sa dozviete vy a aj deti veľa zaujímavých informácií. Napríklad čo robila posádka na Mesiaci počas ich pobytu, aký mali jedálny lístok a ako vznikal TV prenos a aj to, prečo musela byť posádka po prílete v karanténe. Deti sa dočítajú aj o ďalších misiách, ktoré sú pekne zobrazené aj na mape mesiaca. Mimochodom, viete o tom, že jeden z astronautov si na Mesiaci zahral aj golf?
Posledné strany sú venované lunárnym robotom. Načo nám slúžia a v čom pomáhajú vedcom. Záver knihy sa zaoberá budúcnosťou Mesiaca. Budeme na Mesiaci ťažiť suroviny? Zavítajú na Mesiac turisti? Bude sa Mesiac využívať ako prestupná stanica pri ceste na vzdialenejšie planéty? Otázky, ktoré sa nám teraz možno zdajú nereálne, ale ktovie.
Obrázky v knihe má na svedomí ilustrátor Tomáš Tůma a perfektne zodpovedajú textu. Deti tak majú jasnú predstavu o tom, čo čítajú a možno tak lepšie porozumejú informáciám. Na obale knihy je uvedený vek od 6 rokov. Myslím si však, že je vhodná pre staršie deti. Od veku 9 – 10 rokov je vhodnejšia.
Kniha bude pre deti skutočným dobrodružstvom. Dovolím si tvrdiť, že zrejme bude baviť skôr chlapcov. Obzvlášť tých, ktorí majú sen sa stať astronautom či vedcom. Množstvo pozoruhodných informácií využijú aj v škole alebo pri návšteve hvezdárne.