O výchove a ťažkostiach, ktoré sa s ňou spájajú, by vám Pavla Hanáčková mohla porozprávať nie jeden, ani dva, či tri zaujímavé príbehy, ale rovno by vystačili na jednu knihu. Lenže práve tých má táto zručná spisovateľka a vychovávateľka detí rôzneho veku na konte hneď niekoľko. Každá jedna je však unikátna a zaslúži si byť vo vašej knižnej zbierke. Prečo?
Pretože vtipným spôsobom učí deti budovať...
O výchove a ťažkostiach, ktoré sa s ňou spájajú, by vám Pavla Hanáčková mohla porozprávať nie jeden, ani dva, či tri zaujímavé príbehy, ale rovno by vystačili na jednu knihu. Lenže práve tých má táto zručná spisovateľka a vychovávateľka detí rôzneho veku na konte hneď niekoľko. Každá jedna je však unikátna a zaslúži si byť vo vašej knižnej zbierke. Prečo?
Pretože vtipným spôsobom učí deti budovať si pozitívny a hlavne priateľský vzťah k životnému prostrediu. Ak ste spolu s ňou už absolvovali hravé kurzy typu Nečakané priateľstvá, Prečo nie je tučniakom zima či Kam sa stratili zvieratká, je načase zúčastniť sa nového školenia. Tento raz sa s autorkou pozrieme na vzťahy v rodinách. A to nie v hocijakých. Spolu s nádhernými ilustráciami Linh Daoovej zavítame do živočíšnej ríše a spoznáme netradičné výchovné metódy netradičných zvieracích rodičov. Čo má kengura vo vaku, alebo ako zvieratá vychovávajú svoje mláďatá je názov najnovšej knihy Pavly Hanáčkovej, vydavateľstva Albatros a všetkých zvieracích rodičov, ktorí to v divočine známej ako príroda nemajú vonkoncom také ľahké!
Kniha, ako jej názov sám prezrádza, vás zavedie do krajiny cicavcov, obojživelníkov, vtákov či plazov, čiže do živočíšnej ríše, ktorá taktiež bojuje so svojimi rodičovskými povinnosťami. Názorne, a to do písmenka, vám ukáže, čo všetko musia zvierací rodičia pre svoje deti urobiť, aby z nich vychovali nielen dospelé tvory, ale aj živočíchov schopných odolávať rôznym nástrahám. Nakoniec, narodiť sa práve tu a ešte aj prežiť, je ozajstným umením.
Nové dobrodružstvo má 35 strán, takže nie je až také náročné a zdĺhavé. Text je ale obsiahly, výstižný, a podobne, ako to majú Hanáčkovej knihy vo zvyku, prezradí vám rôzne zaujímavosti spôsobom vhodným pre deti vo veku od 6 rokov. Ilustrácie, opäť celostránkové a zaujímavo rozdelené do rôznych sekvencií, príjemne dopĺňajú text. Dokonca sú miestami popisné natoľko, až k nim žiadny písaný dodatok nie je vonkoncom potrebný. Učenie sa premenia na hru a to, čo sa spolu s deťmi na jednotlivých stránkach dozviete, určite spolu využijete do budúcna, a nielen vo svojom voľnom čase.
S Pavlou Hanáčkovou sa teda pozriete do drsnej antarktickej krajiny, pobudnete chvíľu aj pod vodou, zavesíte sa na konár stromu, zavítate k protinožcom, ocitnete sa v zemi, a čo je najlepšie, dozviete sa, kto vyhral súťaž o najstarostlivejšieho rodiča na svete. Môžem vám prihrať malú stopu – hľadajte ho v ríši plazov. A nie, had to nie je!
Ak vás ale oveľa viac zaujalo sfarbenie mláďat, čudné zvyky ich rodičov, ktoré sa u nich objavia hneď po tom, čo sa mláďatá pozrú na svet, či krkolomné termíny prikazujúce malým zvieratkám, kedy sa musia bezpodmienečne naučiť chodiť, lietať, jesť či loviť, nezatvárajte túto knihu predčasne. Aj toto všetko v nej nájdete! Možno i oveľa viac, pretože Čo má kengura vo vaku nie je bežnou detskou knihou s bežnými rozprávkovými hrdinami v zvieracej podobe. Hoci sú jej hrdinovia kreslení, môžete ich nájsť v reálnom svete a fakty o nich nie sú vonkoncom zveličené!
Knihy Pavly Hanáčkovej sú (a budú) vhodné pre zvedavé deti, malých bádateľov, neposedných objaviteľov, šprtov, ale aj učiteľov z prvého stupňa alebo pedagógov etickej výchovy, ktorí sa sem-tam trápia s tým, ako sa popasovať s témou „rodina“. Aj keď sa kniha primárne venuje zvieracej ríši, citlivo spracováva v tomto smere problematiku úplnej či neúplnej rodiny, rodovej stereotypnosti a snahu spoločnosti o jej nabúranie, rozoberie otázku výchovy ako takej z pohľadu mamy či otca, vysvetlí dôležité veci, akými sú strata blízkeho, výhody viacgeneračnej rodiny, prísnosť, benevolentnosť... jednoducho prakticky čitateľa vovedie do sveta detí, rodičov a výchovných pravidiel, ktorý je v mnohých smeroch náročný, ale zároveň i veľmi pekný. A keď sa už o svoje mláďatá dokáže ukážkovo postarať taký aligátor severoamerický, prečo by sme to nedokázali aj my?