Knižka krátkych rozprávok, teda skôr skutočných príbehov podaných zjednodušenou rozprávkovou formou, Príbehy na dobrú noc pre rebelky otriasla svetom a dokonca i naším malým Slovenskom. Kniha sa stala hitom, a tak niet divu, že len niekoľko mesiacov po vydaní prvého dielu sa na knižnom trhu ocitlo pokračovanie tejto série.
Druhý diel opäť prináša sto príbehov o dievčatách a ženách, ktoré to v živ...
Knižka krátkych rozprávok, teda skôr skutočných príbehov podaných zjednodušenou rozprávkovou formou, Príbehy na dobrú noc pre rebelky otriasla svetom a dokonca i naším malým Slovenskom. Kniha sa stala hitom, a tak niet divu, že len niekoľko mesiacov po vydaní prvého dielu sa na knižnom trhu ocitlo pokračovanie tejto série.
Druhý diel opäť prináša sto príbehov o dievčatách a ženách, ktoré to v živote nemali ľahké, no nevzdali sa a splnili si sen či dosiahli veľký úspech. Výber je znovu veľmi pestrý, nájdeme tu umelkyne, vedkyne, športovkyne, astronautky i napohľad obyčajné ženy skrývajúce svoju výnimočnosť. Kniha má čitateľov povzbudiť, motivovať, no aj poučiť či vzdelať, keďže jej súčasťou nie sú len príbehy zo súčasnosti, ale aj z minulosti.
Koncept tohto diela je veľmi zaujímavý a originálny, no ak ste už čítali prvú časť, nejako extra neprekvapí. Trošičku je však zmenený dizajn. Jednotlivé príbehy tvoria akúsi mozaiku histórie výnimočných žien, ktoré sa zaslúžili o veľké zmeny v oblasti politiky, vedy, umenia či ľudských práv. Novinkou je slovníček, ktorý funguje tak, že nejaký termín je v texte vyznačený červenou farbou a na konci knihy sú dané slová či slovné spojenia vysvetlené. Nielen to naznačuje, že pokračovanie si žiada už trochu vyspelejšiu čitateľku (alebo aj čitateľa). Taktiež obsahovo sa knižka trochu posunula k zobrazovaniu aj takých vecí, ako je smrť, vojny a pod., pričom niektorým vetám detskí čitatelia nemusia rozumieť a ani pre rodičov nebude úplne jednoduché vysvetliť ich. Na obálke sa však stále uvádza, že je kniha vhodná pre čitateľky od 8 rokov, čomu však zodpovedá skôr forma, ktorá je rovnaká ako v prvej časti.
Formulky kedysi žilo také a onaké dievča či kde bolo, tam bolo mohli byť trochu obmenené, aby text pôsobil živšie. Niekedy – najmä ak čítate viac príbehov za sebou – to už pôsobí ubíjajúco. Taktiež sa mi nejaví ako vhodné použiť na začiatku príbehu kedysi dávno žilo dievča, keď ide o niekoho, kto sa narodil len nedávno a navyše ešte stále žije. Napríklad na strane 180 nájdeme príbeh o dievčine narodenej v roku 1988, ktorý začína touto vetou. Avšak až tak dávno to nebolo, vzhľadom na to, že sa v knihe objavila aj Nefertiti, ku ktorej príbehu táto formulka pasuje oveľa viac. Iste, je pravdepodobné, že kniha sa bude čítať aj o tridsať rokov, no aj tak…
Prvý diel bol kritizovaný kvôli nedostatočnej redakčnej úprave. V dvojke je to už lepšie, no zopár preklepov sa nájde aj tu. Grafická stránka knihy je opäť veľmi vydarená, rôznorodé ilustrácie, medzi autorkami ktorých znovu nájdeme aj Slovenku Martinu Paukovú, sú pastvou pre oči a zopár z nich by som si pokojne zavesila aj na stenu.
Príbehy na dobrú noc v sebe nesú pekné posolstvo a o dôležitosti knihy či jej výnimočnosti niet pochýb. Ako sa však vraví, v najlepšom treba skončiť. Dve zbierky, myslím si, bohato stačia. O (nielen) zaujímavých ženách by sa písať malo, no v nejakej inej, novej forme, ktorá zase niečím prekvapí a zaujme. Výhodou oboch kníh je, že sa dajú čítať aj jednotlivo, a ak si chcete prečítať najprv dvojku, pokojne môžete. Príbehy informujú, inšpirujú, povzbudia a často podnietia k zamysleniu. Ak ste ich ešte nečítali, dajte im šancu, predsa len ide o jedinečný kúsok.