Stalo sa už aj vám, že ste boli v kníhkupectve v oddelení pre deti a túžili ste sa opäť vrátiť do detstva, aby ste si mohli vychutnať všetky tie krásne knihy? Vrátiť sa v čase už nemôžeme, ale tie úžasné knihy si môžme prečítať, aj keď sme už dospelí.
Dnes vám predstavím knihy, ktoré nie sú o príbehu, ale sú plné informácií. Autorka Štěpánka Sekaninová vytvorila spolu s ilustrátorom Jakubom Cenkl...
Stalo sa už aj vám, že ste boli v kníhkupectve v oddelení pre deti a túžili ste sa opäť vrátiť do detstva, aby ste si mohli vychutnať všetky tie krásne knihy? Vrátiť sa v čase už nemôžeme, ale tie úžasné knihy si môžme prečítať, aj keď sme už dospelí.
Dnes vám predstavím knihy, ktoré nie sú o príbehu, ale sú plné informácií. Autorka Štěpánka Sekaninová vytvorila spolu s ilustrátorom Jakubom Cenklom krásne publikácie s názvom Príbehy obrazov a sôch a Príbehy stavieb.
Najskôr sa pozrieme na knihu Príbehy obrazov a sôch. Hneď na úvod sa zoznámite s mačkou Micou, ktorá kreslí, maľuje aj vytvára sochy. Tento umelecký záujem rozvíja aj u dievčat Jany a Anny. Práve oni vás spoločne prevedú galériami so slávnymi obrazmi a zastavíte sa pozrieť známe sochy.
Každá dvojstrana knihy sa venuje inému obrazu či soche. Najskôr vám Mica povie pár slov o obraze a popri tom nájdete aj veľa užitočných informácií. Tie sú dosť často vtipné a nechýba ani množstvo pikošiek. Vďaka tomu sa dozviete o záhadnom úsmeve Mony Lízy, zastavíte sa v Osle, kde nazriete na obraz Výkrik, ktorý namaľoval Edvard Munch, v Bruseli navštívite Cikajúceho chlapca. Vedeli ste, že bol už trikrát ukradnutý? Dozviete sa aj to, ako putovala Socha slobody z Francúzska až do USA a prečo už nie je červenej farby.
Ak ste už prešli s Micou všetky zastávky, tak sa môžete vydať na ďalšie dobrodružstvo. V knihe Príbehy stavieb vás bude sprevádzať bocian Filip, ktorý hľadá ideálne hniezdo pre svoju družku Helenu. Na cestu sa vydá so svojim kamarátom žabiakom Skokom.
Cesta okolo celého sveta vám ukáže rôzne architektonické štýly a známe stavby a budovy. Bocian so žabiakom nevynechajú tie najznámejšie ako je Eiffelová veža, ktorú spočiatku umelci ani verejnosť nechceli, Koloseum, ktoré slúžilo na zápasy gladiátorov a otrokov či Pyramídy v Gíze. V knihe však nájdete aj novšie a aj trochu bláznivé budovy. Dozviete sa dokonca prečo má známa Route 66 práve toto číslo a nie napríklad 60.
Tieto knihy sú napísané pútavo a zábavne. Každé dieťa bude chcieť vedieť viac a viac. Nielen vďaka milým postavičkám, ktoré ich knihami sprevádzajú, ale aj vďaka ilustráciám, ktoré deťom hravou formou priblížia to, o čom čítajú. Musím sa priznať, že ani ja som veľa vecí nevedela a zistila som ich práve vďaka týmto knihám. Knihy sú vekovo určené od 6 rokov, ale ani my dospeláci sa nemusíme hanbiť si ich prečítať. Deti vďaka týmto knihám získajú všeobecný (aj trochu pikoškový) prehľad zo sveta umenia a stavieb.