Zuzana Štelbaská po úspešných knihách pre mladých Trinásťroční a 14-roční prichádza s novým dielkom, v ktorom popisuje vnútorný svet a myšlienkový kolotoč tentoraz v hlave pätnásťročných. Kniha s príznačným názvom je súborom piatich originálnych príbehov, v ktorých sú hlavnými protagonistami tínedžeri s ich vlastnými životnými problémami, starosťami, ale i radosťami. Kvôli kontroverznosti a otvore...
Zuzana Štelbaská po úspešných knihách pre mladých Trinásťroční a 14-roční prichádza s novým dielkom, v ktorom popisuje vnútorný svet a myšlienkový kolotoč tentoraz v hlave pätnásťročných. Kniha s príznačným názvom je súborom piatich originálnych príbehov, v ktorých sú hlavnými protagonistami tínedžeri s ich vlastnými životnými problémami, starosťami, ale i radosťami. Kvôli kontroverznosti a otvorenosti voči rôznym témam bolo pre mňa jej čítanie prekvapením od prvej strany. Zaujala ma svojským štýlom aj napriek tomu, že už dávno nie som (ale chcela by som byť opäť) pätnásťročná…
Vydavateľstvo CooBoo, ktorého názov vznikol zo skratiek cool a books, sa zameriava výhradne na vydávanie kníh pre mladých hľadajúcich nielen oddychové čítanie, ale najmä pochopenie seba samého a svojho života cez príbehy, teda stotožnenie sa s hlavnými postavami a pochopenie toho, že tínedžerské trampoty sa netýkajú výsostne len jeho, ale že sú prekážkami na ceste všetkých mladých.
Prvá poviedka nám predostiera kontroverzný príbeh Tonky, „perníkovej princeznej“, kráčajúcej po zlých chodníčkoch dovtedy, kým jej cestu neskríži malé dievčatko, v ktorom ona nachádza šťastie a ono v nej mamu. Kým druhá poviedka odhaľuje závislosti mladých na počítačových hrách a čaro prvej lásky, tretia poviedka odzrkadľuje súdenie druhých bez toho, aby ich poznali, popisuje zneužitie ženského tela pod vplyvom zaslepenosti lásky a ponúka náhľad do srdca „človeka tmy“. Naproti týmto trom smutným príbehom stojí sladký život Cherry, rozhodnutej sa nesebecky podeliť so svojím obrovským šťastím so všetkými ľuďmi okolo seba vďaka šťastíčkam, lístkom s peknou myšlienkou s úlohou rozveseliť. Knihu uzatvára krátka poviedka Tvor obrazne popisujúca život každého jedného z nás. Poviedky nesúce hlboké posolstvá a odkazy mladým sa snažia zaujať témami im blízkym, poučiť a vštepiť im nádej, že z každej situácie (ktorá pre nich môže vyzerať ako koniec sveta) sa dá nájsť východisko.
Osobne knihu hodnotím ako zaujímavú, nie však nejako špeciálne výnimočnú ani pútavú. Myslím si, že pre 15-ročných je až príliš otvorená tabu témam, a preto by som ju odporučila pre vek 17 a vyššie. Negatívne na mňa pôsobil prílišný pesimizmus knihy a vykreslenie nadmerných problémov života mladých. Určite by som ju nezaradila do povinného čítania, ako sa píše v anotácii. Oceňujem však výber svojských postáv a využívanie šťavnatého jazyka mladých, kostrbatej štylistiky a slangu, čím sa autorka naladila na ich vlnu.
Na záver teda možno povedať, že tínedžerov kniha určite zaujme, pretože sa im nenásilným spôsobom prihovára do duše. Verím tomu, že sa v príbehoch nájdu a stotožnia s hlavnými hrdinami. A to je ich cieľom – získať si srdce mladých žijúcich často vo vlastnom svete.