Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, kto u vás doma vyhráva vojnu s dózami a vrchnákmi, kto vám k ľavej ponožke vždy nájde pravú, ako je možné, že chladnička sa nikdy nevyprázdni? S najväčšou pravdepodobnosťou je za všetkým mama – žena, ktorá dokáže z ničoho v priebehu pár minút vykúzliť niečo geniálne. Ale aj mama potrebuje zresetovať, aby mohla byť mamou – práve o tom vás presvedčí kniha Prečo mama...
Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, kto u vás doma vyhráva vojnu s dózami a vrchnákmi, kto vám k ľavej ponožke vždy nájde pravú, ako je možné, že chladnička sa nikdy nevyprázdni? S najväčšou pravdepodobnosťou je za všetkým mama – žena, ktorá dokáže z ničoho v priebehu pár minút vykúzliť niečo geniálne. Ale aj mama potrebuje zresetovať, aby mohla byť mamou – práve o tom vás presvedčí kniha Prečo mama pije od Gill Simsovej.
Román je písaný formou denníkových zápiskov a zachytáva obdobie od septembra do augusta, teda skoro celý rok zo života vyčerpanej matky Ellen. Ellen má 39 rokov, manžela, prácu, dve deti – Petra a Jane. Je obklopená dokonalými matkami, ktoré svojim deťom dávajú na raňajky zdravé smoothie zo špenátu a chia semienok, majú vždy upratané, a to nielen vo svojich domoch, ale aj v duši. Ellen je iná, menej upravená a menej upätá matka.
Hlavná protagonistka knihy sa dostáva do veľkej dilemy – byť ako iné, dokonalé mamy, alebo si nájsť vlastnú cestu? Je veľmi vyčerpaná, jej deti sa často bijú a niekedy sa jej ani nechce chodiť do práce. Pri pohári (alebo pohároch) vína sa zrazu svet, v ktorom žije, zdá znesiteľnejší a nadobúda kontúry dokonalosti.
Aj keď ja sama ešte mamou nie som, táto kniha mi ponúkla perfektný obraz, na aké dva tábory sa môžu matky deliť. Prvým z nich sú dokonalé matky, ktoré majú dokonalé účesy, výnimočne nadané deti a skvelého manžela. Tou druhou skupinou sú reálne matky, ktoré musia chodiť do práce, odprevádzať svoje deti na rôzne mimoškolské aktivity. A mať pri sebe pohár vína, keď sa minú aj posledné zvyšky síl, alebo len tak, pre radosť.
Kniha ponúka aj presvedčivý obraz o dnešnej spoločnosti – mnoho detí nezažíva „normálne“ detstvo s rozbitými kolenami a jedením piesku, namiesto toho majú precízne vyžehlené značkové košele a jedia bezlepkové a bezlaktózové koláčiky sladené len jablkovou šťavou. Vďaka tejto knihe som sa zamyslela nad tým, aké vzácne detstvo som mala možnosť zažiť ja.
Nemyslím si, že pohár vína, občas aj poháre vína, pri ktorých Ellen trávi večery, je prejavom alkoholizmu a ani to, že táto kniha ponúka obraz matky s vínom ako samozrejmosť. Výchova detí, starostlivosť o domácnosť, manžela a chodenie do práce sú pre ženu mimoriadne vyčerpávajúce a niekedy je veľmi náročné všetko zvládať. Ellen sa zo životných sklamaní dokáže vždy pozbierať a byť matkou, takou pravou, s chybami.
Autorka píše veľmi jednoducho a mimoriadne vtipne a sarkasticky, čo sa mne, milovníčke sarkazmu, páčilo a s jej štýlom písania som bola maximálne spokojná. Zaujal ma aj koncept písania knihy formou denníka. Dej bol plynulý, vtipný, občas tragikomický a zaujímavý. Musím uznať, že po dlhšej dobe bola táto kniha presne tá, ktorá spĺňala moje kritériá – sarkazmus a poučenie. Viem si predstaviť, že kniha môže byť skvelým relaxom pre všetky vyčerpané matky, ktoré si ju vychutnajú spoločne s pohárom kvalitného vína. Rozhodne odporúčam!