Druhé pokračovanie Troch Temných Korún ponúka nielen posun v deji, ale aj predstavenie ďalších postáv a hlavne bližšie zoznámenie s ostrovom a jeho minulosťou. Každá sestra ponúkla dielu niečo iné, a vyvinuli sa nielen ony, ale aj mnohé vedľajšie postavy, na ktoré sa oplatí počkať v treťom pokračovaní.
(Upozornenie pre tých, ktorí nečítali prvú časť. V recenzii sa môžu vyskytnúť spoilery.)
Writi...
Druhé pokračovanie Troch Temných Korún ponúka nielen posun v deji, ale aj predstavenie ďalších postáv a hlavne bližšie zoznámenie s ostrovom a jeho minulosťou. Každá sestra ponúkla dielu niečo iné, a vyvinuli sa nielen ony, ale aj mnohé vedľajšie postavy, na ktoré sa oplatí počkať v treťom pokračovaní.
(Upozornenie pre tých, ktorí nečítali prvú časť. V recenzii sa môžu vyskytnúť spoilery.)
Writing
Ako som spomínala v Troch Temných Korunách, štýl tejto trilógie mi v niektorých aspektoch dosť pripomína sériu Hra o Tróny, v ktorej je tiež veľa rôznych pohľadov a intríg v daných mestách.
Svet, ktorý vytvorila Kendare Blake v tejto sérii pôsobí aj bez mapy tak reálne, až som si v niektorých situáciách živo dokázala predstaviť samú seba medzi postavami. Je pozoruhodné, ako autorka dokáže priblížiť Fennbirn bez toho, aby zaplnila strany zbytočnými opismi. Namiesto toho vkladá malé útržky do jednotlivých kapitol všetkých postáv, nielen tých hlavných.
V prvej časti sa v diele vyskytlo okrem hlavných postáv aj niekoľko ďalších, ale tu sa s nimi priam roztrhlo vrece. Sypali sa na mňa zo všetkých strán a priznám sa, že nebyť zoznamu hneď na začiatku knihy, pravdepodobne by som sa neraz stratila.
Moje hodnotenie: 4/5* //
Characters
Fakt, že sme túto knihu čítali v našom knižnom klube Stratené v Kniholande prispel k tomu, že som si na postavy posvietila viac ako naposledy.
Spomínam si, ako som v prvej knihe považovala kráľovnú Katherine za naivnú postavu, ktorá nemala na to stať sa pravou, jedinou kráľovnou. Och, ako som sa len mýlila!
Jej postava sa v tejto knihe otočila o stoosemdesiat stupňov a všetko, čo sa zdalo z jednotky jasné tu už viac neplatilo. Katherine sa chopila vedenia a rozhodla sa vysporiadať so svojimi sestrami raz a navždy. To, čo vyzeralo ako láska, sa zmenilo na nenávisť. Neraz som žasla a premýšľala, kam sa asi stratila tá stará dobrá Kat.
Arsinoe, na druhej strane, u mňa ešte stále a jednoznačne vedie. Opäť sa jej dostalo viac priestoru ako ostatným a možno to bude vďaka jej priateľke Jules, ktorá mala tiež svoje vlastné kapitoly, pripadá mi ako najlepšou kandidátkou na kráľovnú. Možno to bude tým, že o korunu v podstate nestojí, a len niekto s dobrými úmyslami si podľa mňa zaslúži vládnuť, pretože len niekto taký dokáže rozlíšiť medzi dobrým a zlým. Kým Katherine nedržia späť žiadne morálne bariéry, Arsinoe neurobí nič, čo by jej bolo proti srsti.
Nakoniec je tu Mirabella, pri ktorej som ostala trošku zmätená. Autorka ju už na začiatku prvej knihy vykreslila ako mocnú elementalistku, ktorej je predurčené vyhrať a zasadnúť na trón. Po tomto dieli som ale trošku na vážkach, pretože aj keď dostala svoj priestor, jej magický potenciál ostal nevyužitý. Namiesto toho doslova utekala pred problémami, čo je v jej prípade, myslím si, zbytočné.
Samostatnú skupinu v tejto knihe tvoria všetci chlapi, respektíve nápadníci. Potom, ako Pietyr zhodil Katherine do Brekciovej hĺbavy, som sa tešila na chvíľu, kedy mu to spočíta a on sa v knihe už nikdy neocitne. V kútiku duše som ozaj čakala niečo na spôsob Aryinej popravy Petyra v siedmej sérii GoT. Samozrejme, nič také sa nekonalo, a tak nám Pietyr bude pravdepodobne strpčovať aj posledný diel trilógie.
Čo ale povedať k Julesinmu Josephovi? Jeho správanie som nedokázala nikdy pochopiť. Bol zauímavou postavou, no málo vysvetlenou, čo z neho robilo niečo ako nepodstatný, zbytočný článok deja.
Jediný, kto sa mi páčil a kto to dúfam z mužskej populácie prežije až dokonca, bol BIlly. Jeho nevinnosť a v niektorých chvíľach aj naivita boli zlaté, ako sa na pravého obyvateľa pevniny patrí. Chcel pre Arsinoe len to najlepšie a neál sa postaviť rodine, ak vedel, že bojuje za správnu vec.
Moje hodnotenie: 4/5* //
Plot
Na to, aká bola dlhá táto kniha, sa autorka viac venovala postavám ako samotnej zápletke, ktorá je vlastne rovnaká (alebo dsoť podobná) ako bola minule.
Zabiť sestry a zasadnúť na trón.
Prvotne som očakávala plno stretov a samú akciu. Bolo to nečakné, keď sa mi nedostalopresne to, ale niečo iné. Príbehy ostrova v tejto knihe doslova ožívajú, starodávne kliatba a proroctvá sú pomaly na vzostupe a nebyť pár scén, cítila by som sa ako v nejakej magickej rozprávke.
Kniha má viac ako štyristo strán, ale mne zbehla akoby nemala ani polovicu tohto čísla. Je to iba mnou, alebo dobré veci rýchlo končia?
Jeden temný trón začína tam, kde Tri temné koruny skončili. Neposúvame sa ďaleko v deji, pretože to najlepšie na seba nenecháva dlho čakať. Každá zo sestier čelí následkom Beltainu vo svojom meste pred svojimi ľuďmi. Najzaujímavejšie to má Katheirne, ktorá, ako som písala vyššie, sa úplne zmenila. Stále však neviem s úplnou presnosťou odhadnúť jej dar.
Arsinoe vo Vlčom prameni rieši problémy s medveďom, ktorý nie je tak celkom jej pomocníkom, ako si všetci myslia. Tak či onak, neskôr sa v príbehu medveď objaví a hoci nie na úrovni Camden (Julesina horská levica), zapáčil sa mi a prirástol mi k srdcu.
Najhoršie z nich to vyzerá u Mirabelly, na ktorú padol kvôli jej sestrám tieň. Už ju nepovažujú za najlepšiu a najsilnejšiu. Tomu je koniec. Nastal čas, aby každá bojovala o trón všetkými zbraňami na sto percent.
Moje hodnotenie: 3.5/5* //
Summary
Ak sa vám páčila jednotka, túto časť si zamilujete tiež. Sily sestier sa odrazu vyrovnajú a favorit už viac neexistuje. Každá sa môže stať kráľovnou, stačí len chcieť. Hĺbka príbehu a vzťahu sestier si ma v tejto časti získala, pretože ak hľadíte na sestru len ako na prekážku, všetko sa javí ako malinký problém. Ak na ňu ale hľadíte ako na rodinu, na človeka, na ktorom vám záleží... Správna voľba už nemusí byť len jedna.