Keďže sa ku knihe nemôžem kriticky vyjadriť ako historik, posnažím sa vám priblížiť aspoň môj čitateľský posudok. Mária Terézia – Najmocnejšia panovníčka Európy je knižka, ktorú napísal popredný český záhadológ, publicista a spisovateľ Vladimír Liška, niet teda divu, že sa v publikácii venuje aj istým záhadám či nepotvrdeným konšpiráciám. Milovníkov histórie a zvlášť 18. storočia titul okamžite za...
Keďže sa ku knihe nemôžem kriticky vyjadriť ako historik, posnažím sa vám priblížiť aspoň môj čitateľský posudok. Mária Terézia – Najmocnejšia panovníčka Európy je knižka, ktorú napísal popredný český záhadológ, publicista a spisovateľ Vladimír Liška, niet teda divu, že sa v publikácii venuje aj istým záhadám či nepotvrdeným konšpiráciám. Milovníkov histórie a zvlášť 18. storočia titul okamžite zaujme, čo však tých ostatných, ktorých je, predpokladám, viac?
Mária Terézia je meno, ktoré poznáme všetci. Prvýkrát sme sa s ním stretli na hodinách dejepisu a slovenčiny na základnej škole a počas rokov štúdia nám bolo pripomínané ešte niekoľkokrát. Čo sa vám však vybaví, keď sa povie toto meno? Čo pre vás znamená Mária Terézia? Spomeniete si vôbec na ňu počas nejakej chvíle alebo ste na toto meno už dávno zabudli?
Takmer všetci si Máriu Teréziu spájajú so zavedením povinnej školskej dochádzky. Realita vzdelávania však bola zo začiatku trochu iná, nie taká jednoduchá, ako si väčšina z nás predstavuje, o čom sa v knihe, samozrejme, dočítate. Titul je zaujímavý z viacerých hľadísk. Milovníkom histórie prináša kus doby, počas ktorej sa písali isté dejiny – politické, územné, ale aj čo sa slobody robotníkov na panstvách týka – a milovníci príbehov lásky či záhad si tiež prídu na svoje, pretože kniha ponúka pohľad aj do týchto vecí týkajúcich sa aj bežného života, nielen panovania.
Táto pomerne útla kniha je rozdelená na niekoľko kapitol zoradených veľmi strategicky. Keď totiž čítate niekoľko desiatok strán za sebou o vojne, bojoch a politických ťahoch, dobre vám padne oddýchnuť si napríklad pri kapitole o vzťahu Márie Terézie a jej manžela. Vedeli ste napríklad, že sa vo svojej dobe ako jedna z mála z vyššej vrstvy vydala z lásky? Svojho manžela Františka I. Štefana Lotrinského milovala prakticky od detstva, a hoci ich počas rokov delila diaľka, ich láske prial nielen osud, ale aj rodina Márie Terézie, ale nechcem vám prezradiť dôležité detaily, ktoré si môžete prečítať v knižke.
Okrem už spomínaného nájdete v publikácii aj otázky na odpovede, ktoré si počas čítania určite budete klásť. Napríklad, ako je možné, že sa Mária Terézia stala panovníčkou? Bola predsa žena… Aj to sa dočítate v knihe, ktorá vám tiež objasní dokument nazývaný Pragmatická sankcia, ako aj jeho pozadie.
Aby sme však neboli len vážni, kniha obsahuje okrem mnohých zaujímavostí aj úsmevné riadky. V časoch Márie Terézie ľudia, a dokonca aj lekári, verili rozprávkam o vampirizme. Dočítate sa o tu o jednej šľachtičnej, ktorej po smrti dokonca vyrezali srdce, len aby sa z nej nestala upírka.
Ďalej v knihe nájdete napríklad kapitolu venovanú baroku, úryvky z listov Márie Terézie, jej názor na manželstvo a dozviete sa aj, čo znamená jej prezývka „osvietená panovníčka“.
Hoci ide o biografiu, kniha je písaná mierne beletristicky, vďaka čomu má čitateľ pocit, že číta príbeh. Nudiť sa pri tejto knihe rozhodne nebudete.
Mária Terézia bola žena, o ktorej činoch a živote je potrebné vedieť. Vládla dlhých štyridsať rokov. Verím, že vás táto recenzia o novinke Vladimíra Lišku zaujala a že vás navnadila na to, aby ste si knihu Mária Terézia – Najmocnejšia panovníčka Európy prečítali.