G. Leonardová je anglická spisovateľka, poetka a scenáristka, ktorá vyštudovala anglickú literatúru na londýnskej King´s College. Darkus a chrobáky je Mayina knižná prvotina, ktorá už krátko po vydaní očarila celý svet. Práva na knihu sa predali do 37 krajín. Príbeh Darkusa a jeho verného chrobačieho priateľa získal celý rad ocenení a nominácií v súťažiach literatúry pre deti a mládež.
V silnej...
G. Leonardová je anglická spisovateľka, poetka a scenáristka, ktorá vyštudovala anglickú literatúru na londýnskej King´s College. Darkus a chrobáky je Mayina knižná prvotina, ktorá už krátko po vydaní očarila celý svet. Práva na knihu sa predali do 37 krajín. Príbeh Darkusa a jeho verného chrobačieho priateľa získal celý rad ocenení a nominácií v súťažiach literatúry pre deti a mládež.
V silnej konkurencii súčasnej detskej literatúry takého kalibru, ako je napríklad Harry Potter, autorka vytvorila pútavý dobrodružný román, v ktorom sú hlavnými hrdinami okrem detí aj chrobáky. Román, ktorý možno charakterizovať ako detskú detektívku, resp. pátračskú prózu, má po obsahovej stránke mnoho originálnych špecifík.
Deti nemajú žiadne špeciálne, výnimočné či dokonca nadprirodzené schopnosti. Naopak, tajomne zázračné sú chrobáky, ale aj to iba do takej miery, aby román neskĺzol do žánru sci-fi. Tajomné vlastnosti chrobákov vyvolávajú u detí zvedavosť a záujem o ich správanie umožňuje autorke nenásilnou formou učiť deti poznávať ich svet.
Dej románu sa veľmi často odohráva v staromódnych univerzitných laboratóriách alebo kabinetoch, ktoré sú pracovným miestom Darkusovho otca a strýka. Popritom sa však odohráva aj v supermoderných výskumných laboratóriách, kde kraľuje šialená vedkyňa a zlá módna diva Lukrécia, záporná postava románu. Detský čitateľ je nenásilnou formou konfrontovaný s takými pojmami, ako je výskumný projekt, ale aj zneužitie výsledkov výskumu pre komerčné ciele. Román takto informuje detského čitateľa aj o tom, že nie všetko, čo je módne a supermoderné, ako napríklad laboratória Lukrécie, slúži aj dobrým cieľom.
Na rozdiel od väčšiny detských románov, ktorých hrdinovia sú nezbedníci a škola je pre nich nevyhnutným zlom (napríklad Huckleberryho Finn alebo Tom Sawyer), Darkus a jeho priatelia sú vzorní žiaci, radi sa učia, ale aj radi vyhľadávajú dobrodružstvá.
Okrem týchto originálnych špecifík má román aj mnoho kladov, medzi ktoré patrí napríklad jeho výnimočná jednoduchosť a priamočiarosť. Táto jednoduchosť je dosiahnutá tým, že autorka mnohé veci nevysvetľuje. Má na to dve príčiny. Prvá je prostá. Deti, ktoré sú cieľovou skupinou románu, nevyžadujú také striktné a logické vysvetlenia ako dospelí. Druhá príčina je taktická. Spisovateľka si necháva možnosť napísať pokračovanie príbehu, preto píše román s otvoreným koncom a drží čitateľov v očakávaní ďalšieho vývoja deja.
Čitateľ sa napríklad nedozvie, prečo vyzerá zlá Lukrécia tak hrôzostrašne. Lukrécia má veľké oči skryté za slnečnými okuliarmi s čiernymi sklami, zhrbené a vychudnuté telo opierajúce sa o barlu a ostrý pazúr, ktorý možno náhodne zahliadnuť pod lemom dlhej sukne. Čitateľ z tohto popisu iba tuší, že sa asi stala obeťou vlastných transgénnych výskumov DNA chrobákov. Autorka používa na opis jej postavy výstižný názov: mechanický skarabeus. Čitateľ sa taktiež dozvie, že Lukrécia kedysi spolupracovala s Darkusovým otcom na projekte Fabre, ale nedozvie sa, prečo ho uniesla. O projekte Fabre sa v románe veľa hovorí, ale skutočných informácií je málo.
Ďalšou zaujímavou črtou románu je, že autorka dáva niektorým chrobákom dobré vlastnosti (roháče) a iným zlé (žlté lienky). Samozrejme, zlým žltým lienkam prisúdila úlohu špiónov zlej Lukrécie. Jednou zo záverečných scén románu je aj veľká vojnová bitka medzi dobrými a zlými chrobákmi, služobníkmi Lukrécie. Prečo a ako vznikli zlé chrobáky, autorka nevysvetľuje.
Dôležitou súčasťou knihy, ktorá ju robí zaujímavou a originálnou, je aj malý osemstranový „Slovníček entomológa“, ktorý nenásilnou formou poskytuje detskému čitateľovi zrozumiteľné vysvetlenie najdôležitejších entomologických výrazov.
Množstvo dialógov v románe, ktoré sú doslova šité na mieru detskému čitateľovi, vyvoláva príjemný pocit strhujúceho dynamického tempa. Treba však pochváliť aj pekný, ľahký a nenásilný preklad pána Klinga, ktorý je šetrný k detskému čitateľovi.
Medzi záporné stránky románu patrí jeho rozsah. Viac ako 300 strán textu môže niektorých detských čitateľov odradiť od jeho samostatného čítania (predpokladáme, že sú to 8 až 10 ročné deti). O otvorenom konci románu, ktorý počíta s pokračovaním, sme už hovorili, ale v niektorých častiach románu je až príliš mnoho nedopovedaných informácií, čo môže odradiť zvedavejších čitateľov. Poslednou zápornou stránkou románu sú niektoré, až príliš neviazané a groteskné popisy situácií, najmä tých, ktoré sa týkajú dvojice susedov, tučného Humphreyho a chudého Pickeringa. Tieto popisy scén a situácií niekedy skĺzavajú až do charakteru komiksu.
Darkus a chrobáky je však v každom prípade fascinujúcim detským románom o priateľstve detí a chrobákov. Keď sa detskí hrdinovia dostávajú do neriešiteľných situácií, prichádzajú im na pomoc chrobáky s ich prekvapivými vlastnosťami. Autorka je veľkou znalkyňou detských duší a správnym dávkovaním radosti, šťastia, smútku, priateľskej pomoci a víťazstva dobra nad zlom sa jej podarilo vytvoriť z tejto knihy pútavú modernú rozprávku pre deti, ktorá je zároveň aj poučnou. Detský čitateľ sa v každom prípade môže už teraz tešiť a netrpezlivo očakávať ďalšie pokračovanie príhod jeho jednoduchých a milých priateľov.