Ak by som do čarovného sveta nadšencov literatúry mohla vykričať názov knihy, ktorá je v súčasnosti pre mňa geniálnym dielom, z plného hrdla by som kričala Slávik!
Je priam až ukrutné, že dojmy z knihy, ktorú budem hrdo obdivovať vo svojej knižnici, neviem v plnej miere preniesť na jej budúcich čitateľov. Slávik je knihou, ktorá bude vo mne spievať ešte naozaj dlho a ktorá vo mne vyvolala práve...
Ak by som do čarovného sveta nadšencov literatúry mohla vykričať názov knihy, ktorá je v súčasnosti pre mňa geniálnym dielom, z plného hrdla by som kričala Slávik!
Je priam až ukrutné, že dojmy z knihy, ktorú budem hrdo obdivovať vo svojej knižnici, neviem v plnej miere preniesť na jej budúcich čitateľov. Slávik je knihou, ktorá bude vo mne spievať ešte naozaj dlho a ktorá vo mne vyvolala práve tie drahocenné literárne pocity, čo čitateľom rezonujú po prečítaní tej pravej knihy.
Vítam vás vo Francúzsku – je rok 1939. Ocitáme sa v období nie veľmi priaznivom pre tento krásny štát. Ak ste nadšencami histórie, tak už asi tušíte, akým obdobím nás bude kniha sprevádzať. Ak aj nie, napoviem vám. Do vášho života sa na istý čas premietne medzivojnové obdobie, v ktorom sa zoznámime s dvoma sestrami, ktorým život nepripravil tie najpríjemnejšie chvíle.
Isabelle a Vianne sú sestry z mestečka Carriveau. Každá si žije svoj vlastný, oddelený život. Zatiaľ čo Vianne priznala skutočnosť, že otec, zničený krutosťami prvej svetovej vojny, ich spolu so sestrou zanechal napospas svojim vlastným osudom a založila si svoju vlastnú rodinu na okraji Paríža, Isabelle stále bojuje aspoň o kúsok jeho zjazveného srdca. Avšak márne. V istom momente ich však zvrat udalostí navedie v životoch úplne iným smerom.
Ako naznačuje rok 1939, ocitáme sa pred bránami pekla rozpútaného Hitlerom. Francúzsko sa mení z romantického miesta na okupované pole, ktoré zaplavujú tanky a bombardéry, no hlavne smrť, strach a neistota z budúcich dní. Isabelle a Vianne v tomto príbehu a v tejto vojne zohrávajú svoje vlastné roly. Zatiaľ čo Vianne čelí rozhodnutiam, na ktorých záleží život jej rodiny, Isabelle je rebelka, ktorá sa rozhodla proti vojne bojovať za akýchkoľvek okolností.
Slávik je kniha, ktorej príbeh vás poučí o minulosti a o dejinách viac ako ktorýkoľvek učiteľ, nakoľko sú historické udalosti v nej podložené takým silným príbehom, že mi z neho ešte stále po tele behajú zimomriavky.
Kristin Hannah rozoberá príbeh dvoch úplne rozdielnych sestier, ktoré vojna učí hľadať si cestu nielen k sebe, ale taktiež k svojmu otcovi. Zároveň im však dáva tú najtvrdšiu školu života. Núti ich vyberať si medzi životom a smrťou, padnúť na emocionálne dno a kopať ešte hlbšie. Obe sestry sú vystavené situáciám, ktoré zažívali tisíce ľudí.
„Chcem chrániť Sophie, postarať sa o jej bezpečie, načo je však bezpečie, keď človek vyrastá vo svete, kde ľudia bez stopy zmiznú len preto, lebo sa modlia k inému Bohu?“
Pri čítaní tejto knihy som ďakovala za to, v akom období som sa narodila. Často som sa pristihla pri tom, ako som sa sama seba pýtala, čo by som urobila. Ako by som sa zachovala, kebyže sa nenarodím ako ja, ale ako Vianne či Isabelle? Bola by som rebelka, ktorá by sa snažila bojovať za slobodu? Alebo by som bola matka, ktorá pretrpí vojnové zverstvá pre svoju dcéru? Na odpoveď som neprišla. A verím, že to ani nikdy nebudem musieť zistiť...
Kniha ponúka obrovské množstvo príbehov, ktoré sú emocionálne také silné, že hoci sa len na okamih v knihe stretnete s postavou, ktorú by ste zaradili medzi okrajové, jej príbeh vo vás ostane a rezonuje ešte veľmi dlho. Autorke sa nesmie uprieť nielen autenticita, s akou píše o udalostiach toho obdobia, ale taktiež umeleckosť, ktorú dokázala vložiť do každej jednej vety.
Smrť nesúca meno vojny na svojich rukách, je prítomná vo všetkých ohľadoch a v každom kúsku príbehu. Byť osobou, ktorá vo svojom vnútri nesie stratu obrovských rozmerov, je hrdinstvom, za ktoré by mal byť ocenený obrovský počet ľudí prežívajúcich vojnu.
„Vianne si kľakla k Sarah. Pokúšala sa nahmatať pulz, nijaký však necítila. Ticho skyslo, zhustlo, Vianne nemyslela na nič, iba na detský smiech a na to, aký je svet bez neho prázdny. O smrti, bolesti, ktorá ide človeka roztrhnúť a nechá ho navždy zlomeného, vedela svoje. Nechápala, že Rachel ešte stále dokáže dýchať. Inokedy by si Vianne prisadla k priateľke, chytila ju za ruku a nechala ju vyplakať sa. Alebo by ju držala. Alebo by sa jej privrávala. Alebo by mlčala. Pohla by nebom aj zemou, aby pre priateľku urobila všetko, čo by potrebovala. Teraz však na to nebol čas. Na celej veci bolo najstrašnejšie, že nemali čas ani na to, aby žialili.“
V tomto príbehu sa v prenesenom význame akýmsi cintorínom spomienok stáva jabloň. Sprvu ju zdobila jedna červená priadza na konári. Pridala sa k nej mašľa a neskôr ďalšie kúsky látok. Všetky ako spomienka na milovaných. Strom sa stal cintorínom Vianne. Jej nádeje, priateľstva, lásky a celého života. Práve tam vešala zvyšky minulosti, z ktorej jej jeden po druhom odchádzali milovaní. V tejto vojne jabloň nad ňou roztvárala svoje ruky až príliš často.
S neotrasiteľným názorom, že táto kniha patrí k tomu najlepšiemu, čo moje čitateľské ja zhltlo, ju môžem založiť do svojej knižnice, kde sa však dlho neohreje. Určite sa k nej zasa raz vrátim. Týmto príbehom si jednoducho musíte zamestnať svoje ruky, oči, myseľ, no hlavne srdce.