Nie, nebojte sa, nechystám sa pridať k našim YouTuberom (link/odkaz na moje videá nájdete nižšie). Začalo to len mojou zvedavosťou, keď som si googlila, koľko sa dá zarobiť na YouTube. Klikla som na prvé video, kde nejaký chalan s divnou frizúrou, ktorá sa mi po desiatich sekundách začala naozaj páčiť, hovoril o tom, koľko zarobil za určitú dobu. To bol ten moment, keď som zistila, že toto video n...
Nie, nebojte sa, nechystám sa pridať k našim YouTuberom (link/odkaz na moje videá nájdete nižšie). Začalo to len mojou zvedavosťou, keď som si googlila, koľko sa dá zarobiť na YouTube. Klikla som na prvé video, kde nejaký chalan s divnou frizúrou, ktorá sa mi po desiatich sekundách začala naozaj páčiť, hovoril o tom, koľko zarobil za určitú dobu. To bol ten moment, keď som zistila, že toto video natočil práve toľko spomínaný YouTuber. Hneď na začiatku povedal, že keď chceme presné čísla, tak máme pretočiť video na nejakú minútu. Nepretočila som. A tu to začalo. Dozvedela som sa, že sa cez tú stránku dá zarábať, ale čo bolo hlavné? To, že ma zaujal. Že rozprával takým štýlom, že som nemala potrebu na tú ôsmu (či koľkú) minútu prekliknúť.
Čo si malá?
Toto bola reakcia mojej najlepšej kamarátky na to, že sledujem videá od YouTuberov. Hoci som ich ešte nepozerala, poznala som tak dvoch. Aj som si povedala, aké sú tie videá trápne. Aj druhé, tretie, dvadsiate…, a potom som bola nútená priznať si, že ma to reálne baví. Akože áno, väčšinou je cieľová skupina divákov okolo 12 – 17 rokov, ale to hovoria aj samotní hrdinovia videí. Už som počula o nejakých ľuďoch, ktorých preslávil YouTube, ale až časom som zistila, že to nie sú dve – tri osoby, ale viac ako tucet. A keďže chalan s divne super frizúrou bol mojím prvým (YouTuberom), dostala sa mi do ruky kniha Já, JůTuber 2. Na obálke knihy môžete vidieť hneď piatich ľudí z internetu a medzi nimi aj toho s divnými cool vlasmi. Možno ste čítali môj článok o tom, prečo si robím selfie fotky s autormi, ale ak náhodou nie, v skratke: keď som bola malá, jedna herečka sa mi odmietla podpísať a ja som si povedala, že takú potupu už zažiť nechcem. A tak som si po rozhovoroch vždy vypýtala fotku. Čiže prvá vec, ktorá ma na tej knihe zaujala, boli podpisy všetkých piatich YouTuberov, a to hneď po otvorení prvej strany. Nemala by som to robiť, ale preskočila som na posledný rozhovor v knihe. Práve Expl0ited (chalan s divne peknými vlasmi) tam mal svoj priestor. Už po prečítaní som vedela, že chcem zistiť niečo aj o ostatných. Meno Fallenka ma zaujalo hneď a je skvelé, že vysvetlili, z čoho vzniklo. Malo to čo robiť s hrou Minecraft (ktorú som opäť už spomínala v jednom z mojich článkov), keďže veľa YouTuberov začínalo práve hernými vlogmi (video blogmi).
Plocha: „Go hard or go home.“ – toto mala Fallenka na tričku.
Ďalej sa tu spovedá aj House. Miluje Harryho Pottera, Osudový dotyk a aj Prison break. YouTuber, ktorý sa venoval, ale asi sa ešte aj venuje Minecraftu. Prezývka je chytľavá a ak vám pripomína Doktora Housa, aj tento chalanisko ju má odtiaľ. Úplne super je, že kniha ponúka pohľad do života úspešných ľudí, ktorí sa museli trošku „prebojovať“ cez svojich rodičov, ktorým táto práca neprišla zo začiatku taká úžasná. Ale ako vidíte, stálo to za to. Aj House o tom rozpráva.
„Prvý rok som netušil, že by som z toho niekedy snáď peniaze mohol mať.“
Ďalšou osobou, o ktorej si môžete prečítať v knihe Já, JůTuber 2, je Makyna (Makyna016), pohodové dievča, ktoré je podľa vlastných slov nad vecou. Jej príbeh je totožný s ostatnými, napríklad tým, že aj jej sa na začiatku rovesníci smiali.
Martin Rota je celkom prvou osobou, ktorú v tejto knihe spovedajú. Ako aj všetky ostatné rozhovory, aj tento je veľmi zaujímavý. Úprimne, po jeho prečítaní som musela ísť na daný profil a pozrieť si tie videá. Či je to naozaj také šialené. Prvý dojem? Chlapec spieva. A nie zle. Ale idem si pozrieť iné videá. Má niekoľko YouTube kanálov a zaujal ma aj ten, v ktorom rieši, mimochodom, veľmi sarkasticky a vtipne aj to, že mu budú amputovať nohu. Jeho videá sú pútavé, úprimné, viem si živo predstaviť, ako sa s nimi mnohí z nás vedia stotožniť. Hlavne tí, ktorí trpia niečím, čo nevedia ovplyvniť. Martin v tom má jasno, aj vám to tak odprezentuje… a, chlape, klobúk dolu.
Mňa osobne vždy zaujme sekcia hejteri. Lebo viem, o čom sa točí. Martinova reakcia je božská.
„Ono je ľahké na niečo nadávať, ale ľudia už si to potom nevedia obhájiť. To, čo povedia, je potom hejt bez akéhokoľvek zmyslu a argumentácie.“
Táto kniha je všeobecne veľmi inšpiratívna, zavedie vás do takých zákutí známych ľudí, že sa dozviete veci, ktoré vás vyslovene šokujú a niekedy až dojmú.
A viete, čo je ešte zaujímavejšie?
Že hoci v knihe nájdete rozhovory s vašimi obľúbenými YouTubermi, prvá polovica sa venuje vlogovaniu celkovo. Poskytuje vám skvelé rady, ak by ste sa do toho sveta chceli vybrať aj vy, ale odkrýva aj zákulisné veci, ktoré len tak hocikto nevie. Vysvetľuje, prečo nemôžete do videa dať hocijakú hudbu, ako by mal vyzerať strih, čím sa máte inšpirovať a ukáže vám aj zopár príkladov.
Teraz niečo, čo zaujíma vari každého. Áno, prostredníctvom YouTube sa zarobiť dá. Ale treba k tomu veľmi veľa odoberateľov, lajkov, komentárov… Mnohí na to zabudnú, veľa ľudí to odradí, ale viete, kto je úspešný? Ten, ktorého to najprv odradí, potom na to zabudne a kto to robí aj napriek nízkemu počtu pozretí. Robí to preto, lebo to má rád, lebo v tom vidí zmysel a hlavne chce zaujať a zabaviť ľudí. A potom YouTube ako „práca“ príde sama. Teda, ak to robíte kvalitne, čo vás naučia v tejto knihe.