Všetci sú na sieti, každý je dostupný. Každého si možno overiť a nemusíte byť ani člen národnej bezpečnosti. Jedinec a súkromie už neznamenajú vôbec nič a svet to presne tak chce...
Mae má pred sebou životnú šancu. Dostala prácu vo vysnenej spoločnosti, vo veľkej nadnárodnej korporácii, kde túži pracovať každý. Niet sa čo čudovať – nadštandardné finančné ohodnotenie, vynikajúce pracovné podmien...
Všetci sú na sieti, každý je dostupný. Každého si možno overiť a nemusíte byť ani člen národnej bezpečnosti. Jedinec a súkromie už neznamenajú vôbec nič a svet to presne tak chce...
Mae má pred sebou životnú šancu. Dostala prácu vo vysnenej spoločnosti, vo veľkej nadnárodnej korporácii, kde túži pracovať každý. Niet sa čo čudovať – nadštandardné finančné ohodnotenie, vynikajúce pracovné podmienky, možnosť kariérneho rastu, priateľskosť nadriadených i kolegov... kto by po niečom takom netúžil? V areáli pracoviska sa nachádzajú športoviská, kultúrne centrá, škôlka pre deti, park ako stvorený na piknik, bary, kaviarne, knižnica, priestory pre psov a ešte kadečo, na čo si len spomeniete, pričom absolútne všetko je zamestnancom k dispozícii.
Za šera sa začalo zhromažďovať pár tisíc Kruháčov. Keď Mae stála medzi nimi, vedela, že nikdy nechce pracovať – nikdy nechce byť – nikde inde. Jej rodné mestečko a zvyšok Kalifornie vyzeral ako chaotický zmätok uprostred rozvojového sveta. Za múrmi Kruhu bol samý hluk a boj, sklamania a špina. Ale tu bolo všetko perfektné.“
Okrem pracovných vecí, prednášok a podobne, sa v Kruhu, ako sa spoločnosť volá, dejú denne rôzne mimopracovné aktivity. Koncerty, divadlá, petičné akcie, stretnutia priateľov a rôznych záujmových skupín. Ak zamestnanec nestihne pre všetko to zaujímavé navôkol ani poriadne spať, to nič. Súčasťou areálu je internát, kde si izbu môže hocikto zarezervovať a prespať tam. Ušetrí čas svoj, a vlastne aj zamestnávateľov.
Kruh. Spoločnosť postavenú na rozvoji inteligentných technológií založili traja muži. Každý do nej prispel svojím dielom a ich cieľom bolo zjednodušiť užívateľské programy, nákupy, vyhľadávania, zdravotnú starostlivosť, bezpečnosť a napokon aj rozhodnutia ľudí. Jednotlivé programy vylepšujú, prepájajú, sieťujú. Majú dosah na všetko. Čo sa však Mae zdalo byť úžasné, bolo pre mňa strašidelné. Na všetko stačí jedno meno, jedno heslo, jeden účet. Každý si vás nájde. Oveľa jednoduchšie ako dnes. Každý kút sveta je sledovaný, všade sú minimalistické kamery, bez káblov, signály prenášajú satelitom, sú ale také kvalitné, že ak si pozriete zábery z pláže, priam cítite soľ na pokožke.
„Prečo by naša zvedavosť nemala byť odmenená? Chcete vidieť horu Fidži, ale nemôžete sa tam dostať? PozriZmena. Chcete si skontrolovať decko v škole? PozriZmena. Toto je tá najvyššia transparentnosť. Nefiltrovane. Pozrite sa na všetko. Vždy.“
Mae sa snaží zapadnúť medzi Kruháčov, čo najskôr sa naučiť svoje pracovné povinnosti, pamätať si ľudí, s ktorými sa stretne. Dostane firemný sociálny účet, ten jej prepoja so súkromným a jej úlohou, ako všetkých v Kruhu, je byť aktívna. Byť komunikatívna, byť súčasťou komunity. Viete si to predstaviť? Teraz sme na sociálnych sieťach v práci len ukradomky, počas obedňajšej prestávky, pre Mae je však jej aktivita tam druhou pracovnou povinnosťou. Ak neokomentuje fotku kolegu z obeda, nezapojí sa do diskusie, neodpovie na mail – je na koberčeku u nadriadených. Lebo takto sa predsa sociálny človek nespráva. Sociálne aktivity sú zároveň bodované a síce nie je cieľom dosiahnuť čo najlepšie skóre, ale ak ho nemáte bohvieaké, starostliví nadriadení vám dajú pocítiť, že vy sami by ste to mali chcieť zmeniť. A vy chcete. Brutálny podprahový nátlak.
Je neprípustné byť sám. Nechať si svoje myšlienky pre seba, nepodeliť sa o prežité s ostatnými ľuďmi. Všetko treba zdieľať, lajkovať, smajlíkovať, statusovať, fotiť, komentovať. Ak sa venujete nejakej činnosti a nepridáte sa do skupiny vytvorenej na tento účel, urazíte tým tých, ktorí tam sú. Samota neexistuje, čo je tvoje, patrí nám všetkým, nebuď sebec, podeľ sa!
Čím viac som čítala, tým strašidelnejšie to na mňa pôsobilo. Kruh je ideálnou utopistickou spoločnosťou, a nepochybujem, že možno aj vznikla s dobrým úmyslom, no s rozrastaním sa jej moci a dosahu sa stáva nekontrolovateľnou. Kruh naopak kontroluje všetko. V priebehu deja budú pribúdať ďalšie a ďalšie technológie, naoko dôležité kvôli bezpečnosti, no napriek širokánskym úsmevom a nápadne proklamovaným priateľstvám sa z toho všetkého vytráca ľudskosť. Byť sám sebou, a najmä byť sám, sa stane neodpustiteľným hriechom. A Mae? Prestane byť zaslepená, ak príde o priateľov? Uvedomí si, že stratila kontakt s realitou, že už nežije, len lajkuje a komentuje a virtuálny svet je pre ňu oveľa skutočnejší ako ten reálny?
„TAJOMSTVÁ SÚ LŽI
ZDIEĽAŤ JE STARAŤ SA
SÚKROMIE JE KRÁDEŽ“
Ak sa vám páčil Orwel a jeho kniha 1984, bude sa vám páčiť aj Eggers a jeho Kruh. Je to taký Orwell na druhú. Alebo aj na štvrtú. S využitím všetkých technológií, ktoré poznáme už dnes, no s prisúdením takej sily, ktorú dnes ešte (dúfam) nemajú...