Dnes sa nájde množstvo odborníkov na každú oblasť nášho života. Snažia sa nás presvedčiť, že práve ten ICH životný štýl by sme mali vyznávať, prejsť na ICH typ zdravého stravovania, predkladajú nám, ako má náš život vyzerať, čo sa nosí a čo, naopak, už nie, čo je normálne a čo musíme mať, aby sme boli cool.
Do skupiny šikovných manipulátorov sa radí aj (fiktívny) americký nábytkársky reťazec Or...
Dnes sa nájde množstvo odborníkov na každú oblasť nášho života. Snažia sa nás presvedčiť, že práve ten ICH životný štýl by sme mali vyznávať, prejsť na ICH typ zdravého stravovania, predkladajú nám, ako má náš život vyzerať, čo sa nosí a čo, naopak, už nie, čo je normálne a čo musíme mať, aby sme boli cool.
Do skupiny šikovných manipulátorov sa radí aj (fiktívny) americký nábytkársky reťazec Orsk. Jeho filozofia a celá koncepcia je založená na známej švédskej značke – u nich objavíme svoje ja a sú to oni, ktorí prinášajú lepší domov pre každého. V prevádzkach si môžeme pozrieť rozličné dizajnové koncepty, vyskúšame aj nemožné kombinácie fantastických funkcií – sami sa môžeme rozhodnúť, sami si môžeme vybrať, ale aj odviezť a zložiť. Skrátka – Orsk je najväčším svetovým výrobcom kvalitného nábytku pre každého a pre každú životnú situáciu.
Ale Orsk je aj masa zamestnancov, roztriedená do rôznych pozícií (rozlíšite ich veľmi ľahko podľa farby trička), vedomá si toho, že kým stoja, tak majú tú zlú prácu, ale keď raz začnú sedieť, znamená to pre nich prácu dobrú, rozumej dobre platenú. O takej sníva aj dvadsaťštyriročná Amy. Nepatrí do skupiny ľudí, pre ktorých práca v Orsku znamená celý život a ľudia v nej sú takmer ako rodina. Túži sa posunúť ďalej, ale paradoxne, nič pre to nerobí. Väčšinou sa len ľutuje a takmer všetko zlé, čo sa jej privodí, zvaľuje na zástupcu vedúceho pobočky, puntičkára Basila.
Šanca na zvrátenie rutiny sa Amy a kolegyni od pokladní Ruth Anne naskytne vtedy, keď pristanú na predlženú nočnú zmenu. Totiž, s touto pobočkou Orsku v Clevelande nie je všetko s kostolným poriadkom. Ranná zmena každodenne nachádza na predajnej ploche poškodený tovar, znehodnotené sedačky, zničené skrine a k tomu ten divný zápach... Basil ako správny šéf a lojálny pracovník sa podujme tieto záhady vyšetriť a záškodníkov exemplárne (ale v tichosti, aby sa nepoškodilo dobré meno Orsku) potrestať. Basil so svojimi kolegami však netuší, do čoho sa to vlastne pustili a že podstatnejšie ako ochrana tovaru bude záchrana vlastnej kože. Nuž, napínavé a životu nebezpečné dobrodružstvo sa môže začať...
„,Čo sa stalo?´ opýtala sa Amy.
,Nemôžu otvoriť väzenie, takže si to nemôžeme ísť odkrútiť,´ povedal a popritom si vyberal omrvinky z obrovskej hipsterskej brady.
,Vchod pre zamestnancov?´
,Pokazený.´
,Ako si teda označíme príchody?´
,Načo sa ponáhľať,´ povedal Matt, pričom sa snažil z húštiny fúzov okolo úst vyloviť kúsok syra. ,Nečaká nás tam nič iba maloobchodné otroctvo, nekonečné vykorisťovanie a podrobenie sa vrtochom našej korporátnej vrchnosti.´“
Sama neviem, čo som od tejto knihy mala čakať. Na jednej strane sa to tvári ako poriadna ducharina, ale miestami poriadne pritiahnutá za vlasy, na druhej strane možno badať satirické časti s kritikou konzumného spôsobu života, na ktorý sme my všetci až príliš ochotne kývli. V tomto prípade fiktívny Orsk, v skutočnom živote sú však takmer všetky reťazce založené na premyslenej dezorientácii. Samotné obchody nás nútia podriaďovať sa naprogramovanému spôsobu nakupovania. Do detailov premyslené marketingové ťahy, kde je presne dané, že toto na nás má zapôsobiť, aby sme po všetkom zatúžili, tovar v ďalších miestnostiach slúži na to, aby sa nám obchodník dostal do peňaženky hoci aj úplnou drobnosťou, ktorá zabezpečí, že máme chuť vykúpiť všetko. Lebo takí sme my, zákazníci, buď kúpime všetko, alebo nekúpime nič.
Nepochybujem, že po tejto knihe siahnete. Nemusí vás nadchnúť prostredie maloobchodného priestoru po záverečnej so strašidelnými zvukmi a paranormálnymi javmi. Ani autorov štýl. Zaujme vás už jej samotné spracovanie, s ktorým sa autor neskutočne vyhral. Zaujímavo graficky spracovaný román, ktorý už na prvý pohľad pripodobňujete ku „ikeáckemu“ katalógu. Ponúka nám aj prehľad samotných predávaných výrobkov, ktoré ku koncu paroduje tak, že nám do smiechu ani veľmi nebude.
Skôr ako hororovú rovinu oceňujem práve autorovo pranierovanie konzumnej spoločnosti, a to formou cynického, na niektorých miestach láskavého humoru. Trefne pomenoval to, čo sa my tak efektívne snažíme prehliadať.
„Zhlboka sa nadýchla a prinútila sa myslieť racionálne. Je v práci. V žiadnom prípade jej tu nič nehrozí. Nikdy sa nestalo, že by niekoho zavraždili vo Walmarte alebo uniesli v Targete. Amy si nedokázala predstaviť bezpečnejšie miesto ako škatuľovú veľkopredajňu vo vlastníctve globálnej korporácie.
Napriek tomu sa nedokázala zbaviť stiesneného pocitu. Zišla po schodoch na prízemie a zastala.
Zvuky boli odrazu oveľa tichšie: šťuk, žuch... šťuk, žuch... šťuk, žuch...“
Ak sa radi bojíte a fascinujú vás nadprirodzené javy, tento román môže byť pre vás (i keď vám nezaručujem, že vaša túžba po kvalitnej ducharine zostane naplnená). No nevylučujem ani skupinu tých, čo sa radi pobavia a v príbehu dokážu zachytiť aj skryté myšlienky.