Severné more - poetický slovenský román o zdravých aj toxických vzťahoch
Katarína Vargová vyštudovala Ateliér scenáristiky na VŠMU v Bratislave. Debutovala zbierkou poviedok Šura a niekoľko rokov viedla literárny projekt Medziriadky. Pôsobí ako televízna scenáristka, dramaturgička a kreatívna producentka. Ako autorka sa snaží komunikovať témy, ktoré považuje za dôležité. Platí to aj v knihe Severné more. „Asi najviac je to téma hľadania samej seba. Aké ťažké je vymaniť sa z predstáv iných o vás samej. Taktiež téma vzťahov - nielen partnerských, ale aj rodinných, priateľských či kolegiálnych. Téma toho, ako z nás vzťahy s inými vedia akoby vytvoriť úplne iného človeka,“ hovorí Katarína Vargová o svojej novinke v ktorej môžu čitatelia čakať poetický príbeh mladej ženy, snažiacej sa objavovať to, čo v sebe pod vplyvom okolností zadusila. „Verím, že v niektorých momentoch sa s hlavnou hrdinkou čitatelia a čitateľky stotožnia, niekedy jej budú fandiť, inokedy im bude liezť na nervy, či im bude dokonca odporná. Na základe toho budem vedieť, že hlavná hrdinka je skutočne ´živá. Verím, že sa niekedy cez slzy aj zasmejú alebo v mikrookamihoch pocítia skutočný život.´“
Hlavná hrdinka knihy Anna zo dňa na deň odchádza do Británie, zamestná sa ako čašníčka a nasťahuje sa k mlčanlivému rybárovi Sketchovi. Pomalé dni naruší nová spolubývajúca, excentrická fotografka Sabrina. Novovzniknutý vzťahový trojuholník ponúkne Anne nový pohľad na jej predchádzajúcu známosť a otvorí tajomstvá z minulosti. Nečakaný návrat na Slovensko ju prinúti čeliť veciam, pred ktorými utekala.
„Kniha vznikala veľmi dlho, na základe pomerne rozsiahleho zberu materiálu. Inšpiráciu som hľadala v prostrediach, ktoré som navštívila, v ľuďoch, ktorých som stretla a z ktorých tvorivým procesom vznikali postavy, aj v príbehoch, ktoré som zozbierala alebo zažila. Najnáročnejšie bolo upratať všetku inšpiráciu do podoby novely, ktorá bude mať hlavu a pätu, bude plynúť odniekiaľ niekam, bez toho, aby stratila čaro jednotlivých momentov. Verím, že sa mi to podarilo,“ dodáva autorka. „Kniha pre mňa znamená možnosť komunikovať témy, ktoré sú pre mňa dôležité formou príbehov. Rozprávanie príbehov má podľa mňa v dnešnej dobe obrovskú silu a hoci sa to nezdá, má podľa mňa silu meniť spoločnosť. Aj keď sa jedná o krátke romány či knihy poviedok...“