Ničivá manipulácia a ako sa z nej vyliečiť
Pojem „gaslighting“ je odvodený z divadelnej hry Gas Light z konca 30. rokov minulého storočia, v ktorej sa muž snažil priviesť svoju manželku do šialenstva tým, že tlmil svetlo v ich dome. Keď na to poukázala, tvrdil, že sa nič nestalo a že sa jej to zdá.
V gaslightingu ide nepochybne o jednu z najničivejších foriem emocionálneho zneužívania, aké môžu ženy zažiť. Tým, že nedôverujú vlastným pocitom a majú skreslené vnímanie reality, môžu dokonca uveriť, že trpia duševnou chorobou.
Autorka má dostatok skúseností z terapií a ponúka aj rôzne cvičenia či techniky, ktoré ženám pomôžu odhaliť manipuláciu vo všetkých kľúčových oblastiach života: v rodinných a partnerských vzťahoch, na pracovisku, v akademickom prostredí či v zdravotnej starostlivosti. Rada by tiež poradila, ako sa účinne ochrániť pred emocionálnym zneužívaním. Ženám, ktoré túto formu manipulácie zažili, pomáha získať väčší pocit vlastnej hodnoty, sebaúcty a nájsť novú silu.
Podľa autorky Jessicy Baumovej „...ide o základnú praktickú príručku, ktorá ženám pomôže súdržne pochopiť komplikovanú dynamiku vzťahov. Umožňuje im vytvoriť účinnú zmenu, keď je v ich vzťahoch v hre gaslighting a iné manipulatívne taktiky. Čitateľky vyzbrojené týmito cennými informáciami nielenže lepšie pochopia, čo sa deje v ich životoch, ale zároveň im poskytne na dôkazoch založené nástroje na zotavenie.“
Dr. Amelia Kelley je terapeutka, autorka, tvorkyňa podcastov, výskumníčka a certifikovaná inštruktorka meditácie a jogy. Medzi jej špecializácie patrí arteterapia, vnútorné rodinné systémy a metóda brainspotting. Vo svojej práci sa zameriava na problematiku žien, posilňovanie osôb, ktoré prežili zneužívanie a traumu zo vzťahov, na problémy s ADHD a na vysoko citlivé osoby. V súčasnosti je profesorkou psychológie na univerzite v Yorkville a je celoštátne uznávanou odborníčkou na vzťahy. Jej práce boli publikované v Teen Vogue, Yahoo News, Lifehacker a Insider.
Kniha Gaslighting vychádza v preklade Jany Juráňovej, ktorej sme položili tieto otázky:
- Ako sa vám prekladala kniha Gaslighting? Podarilo sa autorke Amelii Kelleyovej vystihnúť podstatu rôznych foriem emocionálneho zneužívania?
Kniha je do veľkej miery inštruktážna, je prehľadne usporiadaná a napísaná jasným, zrozumiteľným jazykom. Pri preklade mi tento text nekládol zásadnejší odpor. Bolo však treba vyriešiť používanie rodovo spravodlivého jazyka. Po dohode s redakciou som tento problém riešila spôsobmi, aké sa už našťastie vo veľkej miere v slovenčine používajú, a to aj vďaka väčšej rodovej citlivosti súčasnej spoločnosti voči jazyku a tiež aj vďaka flexibilnejšej mladšej generácii prekladateliek a prekladateľov.
- Našli ste v knihe nejaké paralely s tým, čo už poznáte zo svojich skúseností a z práce so ženami v rámci záujmového združenia Aspekt?
V ASPEKTE sme sa v minulých desaťročiach venovali násiliu páchanému na ženách, ale nepracovali sme s konkrétnou formou násilia tak, ako je obsiahnutá v správaní nazvanom gaslighting. Už pri našej práci sme sa však stretávali s problémami nielen fyzického násilia, ale aj ekonomického či emocionálneho násilia i ďalších foriem násilia, kam napokon patrí aj gaslighting.
- Máte nejaké základné rady pre ženy, ako odhaliť manipuláciu alebo aspoň jej skryté podoby?
Nie som psychologička ani terapeutka, preto si niečo takéto netrúfam ponúknuť. Práve kniha, ktorú som prekladala, však takéto rady poskytuje. Je tiež vhodná pri rozpoznávaní tohto typu manipulatívneho správania a aj nápomocná v situáciách, keď sa konkrétna osoba potrebuje s takýmto typom násilia vysporiadať a vyliečiť sa z jeho následkov.