EN
Bestseller Simona Mawera Skleněný pokoj mieri na filmové plátna

Bestseller Simona Mawera Skleněný pokoj mieri na filmové plátna

Vo štvrtok, 14. marca sa na plátna slovenských kín dostane film Sklenená izba, ktorý nakrútil režisér Július Ševčík podľa bestsellerového románu Simona Mawera Skleněný pokoj. Kniha bola v roku 2009 nominovaná na jednu z najprestížnejších literárnych cien Man Booker Awards.

Vydavateľstvo Kniha Zlín aktuálne pripravilo český preklad Lukáša Nováka okrem klasickej verzie aj s filmovou obálkou s predstaviteľkami hlavných postáv – holandskou herečkou Carice van Houten a Švédkou Hannou Alström .

Román je inšpirovaný skutočným osudom legendárnej brnenskej vily Tugendhat. Na pozadí príbehu jej majiteľov odzrkadľuje tragédiu Československa. Vilu postavil uznávaný architekt von Abt na mieru židovsko-kresťanskému novomanželskému páru Landauerovcov. Vyžaruje z nej bohatstvo, sebavedomie, krása a majestátnosť. No však len do chvíle, kedy do krajiny vtrhne nacistické vojsko a manželia musia vilu aj krajinu opustiť. Život vily sa však odchodom majiteľov nezastaví. Prechádza z rúk do rúk, z českých do nacistických, potom do sovietskych až sa opäť vráti do majetku československého štátu. Iba málo kníh z posledného obdobia dokázalo očami cudzinca zachytiť československú realitu druhej polovice minulého storočia tak brilantne, ako práve Mawerov Skleněný pokoj. „Najprv som prišiel do Brna kvôli mojej knihe o Mendelovi. Pretože tu žil. Vilu som vtedy navštívil ako turista a nadchla ma. Lenže v tom čase mi žiaden príbeh nenapadol. To sa stalo až o desať rokov neskôr pri druhej návšteve. Znovu som navštívil vilu a začal vymýšľať príbeh. Nechcel som písať o skutočnej rodine, ktorá tu žila," vysvetľuje vznik knihy rešpektovaný britský autor.

„Moja prvá myšlienka bola na ľudský experiment. V prenesenom zmysle pre mňa vila predstavovala symbolickú skúmavku, do ktorej sa vsadia ľudské osudy a chemický proces ich v čase prepletie a navždy zmení. Vilu som vnímal ako priestor, ktorý doslova núti k slobode,“ hovorí český režisér Julius Ševčík o svojich prvých pocitoch z knihy. „V príbehu ožíva tajomstvo, zmysly a túžby obyvateľov. Historický príbeh o vášni, ktorý môže viesť k záhube aj k šťastiu, plný emócií a zvratov, mi prišiel pre filmovú adaptáciu ideálny,“ dodáva tvorca viacerých úspešných filmov, na čele so snímkou  Masaryk, za ktorú v roku  2016 získal rekordných 12 Českých levov.


NAPÍŠTE NÁM