Minulý rok vyšla vo vydavateľstve Albatros kniha, ktorá bola nápaditá prebalom, ale menej výrazná názvom. Napísala ju debutujúca austrálska spisovateľka pre deti a mládež Matilda Woodsová, o ktorej ktosi niekde utrúsil, že inšpiráciu pre svoj príbeh objavila na obyčajnej prechádzke. Spoločnosť jej vtedy robila sučka Lily a nápad o Albertovi z mestečka Allora chvíľu dozrieval v šuplíku, kým nezíska...
Minulý rok vyšla vo vydavateľstve Albatros kniha, ktorá bola nápaditá prebalom, ale menej výrazná názvom. Napísala ju debutujúca austrálska spisovateľka pre deti a mládež Matilda Woodsová, o ktorej ktosi niekde utrúsil, že inšpiráciu pre svoj príbeh objavila na obyčajnej prechádzke. Spoločnosť jej vtedy robila sučka Lily a nápad o Albertovi z mestečka Allora chvíľu dozrieval v šuplíku, kým nezískal súčasnú podobu. Chlapec, vtáčik a truhlár nemá viac ako 200 strán, žánrovo sa pohybuje vo svete magického realizmu, a tak trochu by sa chcel podobať Malému princovi. Lenže Matilda Woodsová urobila niečo, čím sa k Malému princovi priblížila natoľko, až si jej nápaditá kniha s nenápadným názvom vyslúžila prívlastok „najkrajšej detskej knihy tohto storočia“. Debut Matildy Woodsovej vyvolal senzáciu. U nás sa síce pri mestečku Allora občas niekto pristaví, ale do snového sveta starého truhlára Alberta sa odváži ponoriť len málokto. A pritom táto rozmermi malá kniha nie je vonkoncom nebezpečná. Je iba čarokrásna.
Chlapec, vtáčik a truhlár vám rozpovie jednoduchý príbeh o nešťastí jedného človeka žijúceho v meste, v ktorom sa vám pred očami odohráva očarujúce divadlo od rána do večera, kde ryby vylietajú z mora a domy žiaria ako drahokamy. Nikto vám s určitosťou nepovie, či takéto miesto naozaj existuje, ale potvrdí vám, že jeho obyvatelia sú reálni. Ak sa s nimi nezoznámite práve tu, v Allore, možno ich spoznáte na inom zvláštnom miestečku, ktoré bude mať svojho bláznivého rybára, dve nádherne klebetné sestry, starostu natoľko širokého, až mu budú všetky dvere časom naozaj malé. A, samozrejme, Tita. Chlapca so zvedavým srdcom, hrejivým objatím či dobrosrdečným úsmevom, čo vie časom roztopiť ľad v každom z nás.
Matilda Woodsová vytvorila knihu nielen pre deti a dospelých, ale aj pre tých, čo denno-denne nadšene lietajú v oblakoch, sem-tam vidia svet čiernobielo, alebo sa raz za čas odmietajú stať neobyčajne obyčajnými. Chlapec, vtáčik a truhlár svojou úprimnou výpoveďou a nádherným jazykom osloví naozaj kohokoľvek, pretože oplýva hneď niekoľkými pútavými vlastnosťami. Svojím spôsobom je univerzálny. Rozprávanie o tom, ako sa v čase morovej nákazy dokázalo nájsť svetielko nádeje, je určené rovnako tak detskému percipientovi ako aj tomu dospelému. Nakoniec, prvá vrstva príbehu je iba o truhlárovi, ktorý mal rád svoju prácu natoľko, až začal vnímať svet okolo seba úplne inak. A za odmenu mu osud do jeho života privial malého farebného vtáčika s plachým chlapcom pod jeho perím.
Pod týmto nenápadným povrchom ale drieme silný príbeh o živote ako takom. Príbeh, ktorý vám dovolí načrieť do vášho vlastného vnútra. Príbeh, ktorý vás prinúti zamyslieť sa nad tým, ako sa svet okolo vás mení a k istým veciam ostáva až desivo ľahostajný aj napriek tomu, že na to nemá dôvod. Cez prítomné postavy a ich nemenné knižné archetypy spoznávate mestský ruch Allory natoľko dôverne, až nadobudnete pocit, že ste ju hádam už aj raz navštívili.
Lenže život nestojí. Plynie tak rýchlo ako príbeh na stránkach knihy Matildy Woodsovej. Nebyť šikovnosti prekladateľky Kataríny Slivkovej, ktorá sa s textom vyhrala do posledného detailu, bolo by ťažké ponoriť sa do rozprávkového jazyka knihy, ktorá vám počarovala. O tom, že držíte v rukách rozprávku, nie je pochýb. Stály výskyt magických čísiel, hrdinských skutkov hlavných protagonistov, ako aj úloh, ktoré odrazu pred nimi stoja, pomalej gradácie a ľudovej slovesnosti, ktorá sa do kostry rozprávania vkradla v podobe skutočnej povesti pripomínajúcej vám tak trochy mýty a legendy starých indiánskych kmeňov, vám priveje časy, kedy ste aj vy s napätím sedeli pri mame alebo starej mame a s láskou počúvali všetky rozprávky, čo si pre vás pripravili.
Jemné metafory, farbisté prirovnania, fantastickosť slovných hračiek a obratov patrí k špičke ľadovca, ktorý Matilda Woodsová do svojej knihy zakliala. Najcennejšou zložkou zo všetkých je práve dizajn. Tak, ako knihe vdýchla cez svoje obrazy život španielska výtvarníčka Anuska Allepuzová, tak jej prenádherným kresbám vdýchol život príbeh Matildy Woodsovej. Všetkému dominuje nádherná modrá farba, hra s textúrami, dynamikou obrazu, drobnými ornamentmi aj nápaditým rozmiestnením jednotlivých výjavov na plochách rôznej veľkosti. Obraz harmonicky splýva s textom a vytvára tak nielen dojem akejsi komiksovosti, ale aj krátkeho nemého filmu, ktorý sa k vám prihovára zo živých stránok tejto malej knihy.
Chlapec, vtáčik a truhlár je kniha, ktorú by mal mať každý z vás vo svojej knižnici. Odhoďte predsudky, ktoré vám nedovolia siahnuť po detskej beletrii a jednoducho začnite knižne žiť. Matilda Woodsová vás k tomu vyzýva svojím prvým knižným počinom, ktorý búra hranice fantázie, posúva mystickosť, zručne modeluje súčasný magický realizmus do čitateľnej podoby a dokáže z vás vydolovať akýkoľvek pocit, aký si daná chvíľa v jej knihe žiada. Ba čo viac, spája dva rozdielne svety do jedného, aby vám ukázala, že tam, kde práve teraz ste, je krásne, hoci more časom stíchne, ryby prestanú lietať a truhlár Alberto po prvý raz nepríde na pohreb.
Tak, ako sa Malý princ dotkol nášho detstva, dotknú sa Chlapec, vtáčik a truhlár našej duše. Nežne ju rozochvejú, dovolia jej zaspievať si a s pocitom, že nič nie je nemožné, ju opäť vhodia do mora plného rýb, ktoré sa márne snažia niekam vyletieť.
Kniha Matildy Woodsovej nie je veľká svojimi gestami. Kniha Matildy Woodsovej je veľká svojimi činmi. A o tom predsa je aj náš život.