Farebné jesenné lístie o pár týždňov zahalí studený sneh. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako taký sneh vzniká a prečo je studený? Veľká kniha snehu a ľadu vám dá odpoveď aj na mnoho iných otázok o snehu, ktorý v podobe snehuliaka zdobí v zime dvory ľudí.
Autorka Štěpánka Sekaninová v spolupráci s ilustrátorkou Niké Papadopulosovou vytvorili knihu, ktorá príjemne chladí. V úvode knihy sa ...
Farebné jesenné lístie o pár týždňov zahalí studený sneh. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako taký sneh vzniká a prečo je studený? Veľká kniha snehu a ľadu vám dá odpoveď aj na mnoho iných otázok o snehu, ktorý v podobe snehuliaka zdobí v zime dvory ľudí.
Autorka Štěpánka Sekaninová v spolupráci s ilustrátorkou Niké Papadopulosovou vytvorili knihu, ktorá príjemne chladí. V úvode knihy sa stretávame s postavami súvisiacimi so zimou – snehová kráľovná, pani Zima alebo japonská Yuki-Onna. Ako sneh vzniká? Na to vám odpovedia nasledujúce stránky. Vedeli ste napríklad, že farba snehu nie je biela? Je totiž priehľadný! Môžeme sa dozvedieť aj o viacerých druhoch snehu, od jemnozrnného snehu až po firm – sneh, ktorý sa roztopil a opäť zamrzol.
Kniha obsahuje päť veľkých celostranových ilustrácií, ktoré svojou farebnosťou rozprávajú príbeh o snehu a ľade. Mňa osobne na knihe zaujala časť o vločkách, ich tvaroch a speve. Presne tak! Vločky môžu spievať, pohvizdovať si. Každá je iná a predsa sú rovnaké. Spája ich originálnosť a rozdeľuje ich tvar. Zaujímavé, čo poviete?
Vzťah prírody a snehu vám odpovie na otázky, kto sú zimní spáči, ako sa zvieratá prispôsobili na život v snehu a mraze a čo všetko môže sneh chrániť. Aké zvieratá žijú v krajinách, kde je po celý rok sneh a ako sa životu v studenej krajine prispôsobili? Ani táto otázka nezostane nezodpovedanou.
Človek v zime využíva sneh a ľad na rekreáciu. Môžeme sa sánkovať, lyžovať či korčuľovať. Kniha podnecuje dieťa veľa sa pýtať. Ako sa vyrába umelý sneh a čo je lavína? Kto nám pomôže, ak sa stratíme v zasnežených horách? Veľmi ma zaujala myšlienka, že odpovede na tieto otázky dieťa nenájde len v samotnom texte knihy, ale aj v ilustráciách. Práve tie ho môžu priviesť na odpoveď ešte predtým, ako si odpoveď na svoju otázku prečíta. Tento proces je veľmi dôležitý pre rozvoj fantázie, pretože dieťa si môže predstavovať, čo všetko sa zo snehu dá postaviť, čo by si vzalo na polárnu expedíciu a podobne.
Existuje aj Zem večného snehu a ľadu. Severný a Južný pól. Pri predstave týchto krajín nám po tele prebehnú zimomriavky. V knihe nájdete opis týchto „stále studených“ krajín, zaujímavosti o živote v snehu a aj o tom, čo môžu vedci v polárnych oblastiach skúmať. Čo ak sa budeme chcieť lyžovať na púšti, kde sneh nepadá? Žiaden problém! Aj túto nevšednosť vám kniha objasní.
Nie je nezvyčajné, že sneh môže slúžiť ako stavebný materiál. Iglu je typickým príbytkom Inuitov a ľadové hotely patria medzi populárnu atrakciu turistov – aj tieto informácie v kapitole „sneh ako stavebný materiál“ kniha obsahuje. Poslednú kapitolu tvoria rôzne zaujímavosti, ktoré so snehom a ľadom súvisia – osudový náraz Titanicu, snežný muž Yetti či sneh na Marse.
Veľká kniha snehu a ľadu ma naučila opäť sa veľa pýtať. Veľmi pozitívne hodnotím ilustrácie, ktoré dopovedia to, čo nie je medzi riadkami. Sneh môže hasiť, môže dobre chutiť (ako snehové pusinky), môže padať na Marse. Pomocou tejto knihy sa dieťa naučí veľmi zaujímavé a náučné informácie o všetkom, čo so snehom a ľadom súvisí. Ako budúca učiteľka si túto knihu viem predstaviť ako užitočnú didaktickú pomôcku, a to nie len pre deti, ale aj rodičov, ktorí sa rovnako ako ja môžu naučiť opäť sa pýtať. Kniha rozhodne podnieti detskú fantáziu. Navyše, komu by sa nepáčilo zistiť, ako môže počúvať spev snehových vločiek?