Detská fantasy kniha z pera Niela Gaimana a štetca Chrisa Riddella, Odd a mraziví obři, vznikla pri príležitosti osláv Medzinárodného dňa knihy. Hoci dnes sa pýši desiatimi rokmi, stále spĺňa účel, ktorý sa ukrýva za jej zrodom. Neil Gaiman, podobne ako mnohí iní známi autori, podporil projekt, ktorý od roku 1995 nadväzuje na knižnú kultúru a snaží sa propagovať nielen čitateľskú gramotnosť, čítan...
Detská fantasy kniha z pera Niela Gaimana a štetca Chrisa Riddella, Odd a mraziví obři, vznikla pri príležitosti osláv Medzinárodného dňa knihy. Hoci dnes sa pýši desiatimi rokmi, stále spĺňa účel, ktorý sa ukrýva za jej zrodom. Neil Gaiman, podobne ako mnohí iní známi autori, podporil projekt, ktorý od roku 1995 nadväzuje na knižnú kultúru a snaží sa propagovať nielen čitateľskú gramotnosť, čítanie s porozumením či lásku ku knihám, ale aj povedomie o autorských právach, vydávaní kníh či významných spisovateľoch. Napriek tomu, že mesiac marec už štandardne patrí knihám, 23. apríl sa k nim opäť prinavracia, a to pomocou UNESCA. Samozrejme, každá krajina tento deň zviditeľňuje inak. A každý spisovateľ vyčaruje pre toto podujatie takú knihu, ktorá sa na rozličných miestach stáva zaujímavým zberateľským kúskom už len preto, že na nej spolupracoval s rôznymi inými umelcami.
Príbeh o Oddovi a jeho dobrodružstve s ľadovými obrami nie je vonkoncom dlhý. Spĺňa všetko, čo detská kniha, ktorá žánrovo spadá pod fantasy a tematicky nadväzuje na severskú mytológiu počas éry Vikingov, má mať. Je výbojná, poetická, láskavá a zároveň nesmierne ľudská, a to v príjemnom rozprávkovom šate. Vlastne, táto kniha je unikátna aj preto, že ju pre našu oblasť vyhotovil Neil Gaiman s významným britským ilustrátorom detských kníh Chrisom Riddellom. A ten nešetril či už na mrazivých farbách, veľkolepých bojových výjavoch, drobných detailoch, ktoré zdobia tie najhonosnejšie ornamenty, ako aj na výtvarných technikách, ktorými sa vizuálna stránka knihy môže pochváliť. O napätie, či už to rozprávkové, alebo zakliate do ilustrácií, nie je núdza. A tak sa jedna malá výprava v spoločnosti troch zakliatych bohov mení na úsmevné putovanie do Ásgardu, ktoré malému hrdinovi od základov zmení život.
Neil Gaiman je pán spisovateľ. Svoje remeslo ovláda na jednotku, čo nám viac-menej dokazuje skoro každý rok. Nech vo svojich rukách držíte knihu pre deti, mládež alebo dospelých, jej kvalita vám jednoducho učaruje. Gaimanov rozprávačský talent má tú vlastnosť, že vás vie okamžite vnoriť do príbehu, a to už od prvej strany. Prirodzene narába s jazykom, prostredím i postavami, ktoré necháva na stránkach svojich kníh prebrať k životu tak, aby vám ponúkli niečo nové, dôverne známe, ale stále trošku iné. Ak sa teda aj nejaký nápad zrecykluje, zrecykluje sa zručne, a bez toho, žeby vás niečím vyrušil, rozčaroval či inak zarmútil. I keď Oddov príbeh predstavuje jednu z mnohých legiend, ktorými sa severský panteón honosí, nebude v Gaimanovej podobe o milé prekvapenia núdza. Nakoniec, Odd patrí k tým hlavným postavám, ktoré nie sú vonkoncom ideálne. Má svoje muchy, dobré aj zlé stránky, hoci práve tie zlé mu boli prisúdené ľuďmi z dediny, v ktorej vyrastá.
Odd je viac-menej tichým a dobrým chlapcom. Nešťastie mu prináša iba jeho spôsob komunikácie, ktorý vie vždy niekoho ponížiť. A keďže toho Odd veľa nenahovorí, bez ohľadu na to, aký typ úsmevu práve na svojej tvári vyčaruje, každý dedinčan, boh či magický tvor v ňom vidí zámienku, ktorou chce Odd vyvolať konflikt. A aj z tohto dôvodu sa Oddovi lepí smola na päty. On ale s nepriazňou osudu bojuje tak, ako to najlepšie vie, a to s dávkou optimizmu, dobrej nálady, pokory či empatie. Na jednej strane sa vám preto môže zdať jeho boj s veternými mlynmi nezmyslený, na druhej ho budete jednoducho obdivovať za to, ako statočne sa pasuje so životom, ktorý nikdy nie je jednofarebný.
Oddov príbeh má 125 strán. Rozsah je ideálny, pretože ponúka Gaimanovi využiť všetky umelecké atribúty rozprávkového žánru, a to od magických čísiel, dobrých a zlých postáv, rôznych hrdinských úloh, cez čarovné predmety, boj dobra so zlom, až po jednotlivé umelecké výrazové prostriedky, ktoré vyzdvihujú pôvab rozprávkového jazyka. Odd spolu s ľadovými obrami je teda plný ideálov. Ale o tom predsa rozprávky sú. Podáva objektívnu realitu ako nadprirodzenú a s naivnou samozrejmosťou, pretože v rozprávkach je naozaj všetko skutočné, inak by im veľké či malé deti nikdy neuverili. Cez svoju fiktívnosť charakterizuje svetonázor spoločnosti, jej vzťah ku skutočnosti a boj za nezávislosť, a to preto, aby mohol detský čitateľ prejsť vnútorným prerodom. Ako inak mu totiž ukázať rôznorodosť okolitého sveta a ľudí v ňom, ak nie cez rozprávkových hrdinov, ktorí rovnako ako on nezapadajú do konkrétnej schémy, a preto sú výnimoční? Neil Gaiman na to prišiel podobne ako mnohí iní autori pred ním. Našiel si spôsob, akým prostredníctvom svojich kníh osloviť čitateľov rôzneho veku, veľkosti, národnosti či náročnosti. Vyšliapal si k nim cestu, nadviazal s nimi intímny vzťah, očaroval ich a, čo je najdôležitejšie, otvoril im brány svojho magického sveta, ktorý sa tak ľahko inde nevidí.
Odd vám svoj príbeh rozpráva už dlhých desať rokov. A ďalších dlhých desať rokov vám ho i rozprávať bude. Jeho dobrodružstvá sú nadčasové. Oslovia široké spektrum čitateľov a doplnia vaše knižné poličky minimálne o skvostný severský zážitok. I keď sa Loki v tejto knihe nepodobá na Toma Hiddlestona a Thor má od Chrisa Hemswortha na míle ďaleko, ich prostorekosť vás nenechá chladnými, a to ani cez Riddellove vyobrazenia. Ak niekedy dostanete chuť na kus ľadovej výpravy, Neil Gaiman vás určite privíta s otvorenou náručou!